Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Б.С.Б.
/ 28.10.2020 / 09:13

Германската канцеларка Ангела Меркел сака состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата почнувајќи од 4 ноември, како обид да го запре ширењето на коронавирусот. Но, градинките и училиштата ќе останат отворени.

Како што пренесе Reuters, повикувајќи се на Bild, Меркел сака да ги затвори фитнес центрите, коцкарниците и кината, како и театрите, операта, да забрани концерти. Продавниците да останат отворени, но да се ограничи бројот на присутни во затворена просторија.

Федералната влада сака да даде финансиска поддршка на компаниите кои ќе бидат на удар поради затворањето, додавајќи дека оваа програма ќе биде презентирана пред јавноста денеска попладне.

Германците ќе може да излегуваат на улица, но само во присуство на членови од семејството или евентуално уште едно семејство.

Кој нема да ги почитува мерките ќе биде казнет. Не се познати деталите за казните.

Хотелите ќе примаат гости, но само во посебни случаи и под услов тоа да не бидат туристи.

Тагови
реклама

Свет

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Read more

СЗО препорачува внимателно планирање на претстојната скијачка сезона

Read more

Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Read more

Руската вакцина Sputnik V нема да се дистрибуира во ЕУ

Read more

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 56 пациенти, вкупно се лекуваат 489

Читај повеќе

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Читај повеќе

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Читај повеќе