Германски државјанин уапсен на Шапка за набавка на 700 килограми кокаин

Скопје, 24 август 2019 (МИА) – Полицијата на Попова Шапка уапси германски државјанин баран преку Интерпол заради организирање и набавка на 700 кг. наркотична дрога кокаин од Јужна Америка до Хамбург. Судија на претходна постапка на педесет и петгодишниот Р.В.Л.  му одредил мерка екстрадиционен притвор во траење од 30 дена.

Како што соопшти МВР, на 21 август 2019 година Бирото за јавна безбедност – Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со полициски службеници од сојузната криминалистичка служба од Германија-БКА и полициски службеници од единицата за борба против дрога од Хамбург, Германија, а во координација со ОЈО за ГОКК, го лишија од слобода германскиот државјанин Р.В.Л. (55), член на меѓународна организирана криминална група. Германскиот државјанин се бараше со меѓународна потерница на Интерпол.

Пред да биде лишен од слобода, германскиот државјанин, неколку месеци престојувал во нашата земја, поточно во викенд населбата на Попова Шапка, со лажен идентитет.

-На 21 август 2019 од страна Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и соодветен број на припадници од ОСПО и полициски службеници од СР Германија, а по претходно изготвен план за реализација и издадена наредба од судија на претходна постапка, извршен е претрес во викенд куќата и лишен од слобода е германскиот државјанин Р.В.Л.. При претресот пронајдени и одзмени се и помала количина кокаин и марихуана, како и пет телефони, две платежни картички, пари, лап топ, германска патна исправа на друго име, фалсификувана полска возачка дозвола и други предмети, се наведува во соопштението на МВР.

Германскиот државјанин е предаден на Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР заради понатамошна постапка во однос на распишаната меѓународна потерница од Интерпол, а ОЈО Тетово поднесе кривична пријава против него. 

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Хроника

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Read more

Вербални и материјални докази презентирани на рочиштето за „Монструм”

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Шест лица повредени, од кои едно потешко, при судир на три возила во Тетово

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе