Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денес го пречека неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмајер, кој престојува во официјална посета на земјава.

Двајцата претседатели ќе имаат тет-а-тет средба, а предвиден е и пленарен состанок на делегациите на Северна Македонија и на Германија, по што најавена е нивна заедничка прес-конференција.

Предвидено е во црквата „Св. Спас“ во Скопје, Штајнмајер и Пендаровски да положат венци на гробот на Гоце Делчев.

Штајнмајер ќе се обрати и пред пратениците во македонскиот Парламент, а попладне во Владата да оствари средба и со премиерот Димитар Ковачевски.

Гераманскиот претседател беше пречекан на Меѓународниот аеродром Скопје од страна на вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

– Моја е честа да му посакам срдечно добредојде на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер! Првата официјална посета на претседателот Штајнмајер, после само четири месеци од почетокот на пристапните преговори е јасен сигнал за позициите на Германија за интеграцијата на регионот во ЕУ и за континуираната поддршка која Северна Македонија ја има за пристапување во Унијата, објави Маричиќ на својата официјална страница на Фејсбук.

Тема на разговорите на Штајнмајер со македонскиот државен врв ќе биде регионот, унапредувањето на меѓусебната соработка и предизвиците со кои се соочува цела Европа.

Утре во Чифте амам, Штајнмајер ќе се сретне со екипата на филмот „Медена земја“, а во попладневните часови ќе ги посети Ветерниот парк во Богданци и германската компанија „Дрекселмајер“ во Кавадарци.

Ова е прва посета на Штајнмајер на земјава. Од земјава германскиот претседател каде ќе замине во посета на соседна Албанија. 

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Македонија

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Read more

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Read more

Без вода дел од населба Центар

Read more

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе