Ги прашавме скопјани: Дали треба да се плаќа поскап паркинг за СУВ возила?

Минатата недела Париз одржа референдум за тоа дали сопствениците на СУВ возила треба да плаќаат поскап паркинг во градот.

Граѓаните одлучија дека сакаат тројно поскапи билети за паркирање за сопствениците на овие автомобили, а многумина ја поздравија одлуката како патоказ за градовите ширум Европа кои се обидуваат да ги направат своите улици побезбедни и воздухот почист додека продажбата на тешки возила расте.

„Градовите како Лондон, Амстердам и Копенхаген се пионери во подобрувањето на урбаната средина, ставајќи ја благосостојбата на луѓето и чистиот воздух на прво место“, рече Барбара Стол, директорка на групата за кампањата Clean Cities.

По дилемата дали сопствениците на големи СУВ возила треба да полагаат посебен возачки испит, сега се отвора прашањето дали сопствениците на овие големи возила треба да плаќаат и поскап паркинг.

Анкетата што ја направивме со возачи во Скопје по ова прашање покажа дека одговорот и решението не се така едноставни.

Повеќето возачи рекоа дека за да се размислува за поскап паркинг за поголемите возила треба прво да се обележат пошироки паркинг места на паркинзите и во катните гаражи.

Оние кои имаат СУВ или возило подолго од стандардните велат дека би платиле поскап паркинг ако добијат и поголемо паркинг место соодветно за нивното возило.

Една скопјанка прашува дали тоа би значело дека ќе има и помали, а со тоа и поевтини, паркинг места за малите градски возила кои зафаќаат и помалку простор од стандардното паркинг место.

Друг возач е дециден: „Зошто да бидеме дискриминирани по основа на тоа какво возило имаме?“.

Сите испитаници се изјаснија дека би излегле да гласаат на референдум на територијата на Град Скопје по ова прашање.

Ниска излезност во Париз

Имајќи го ова на ум, гласањето во Париз сигурно ќе инспирира храбри мерки за ставање на луѓето пред автомобилите. Но, градовите кои сакаат да го намалат бројот на теренци на нивните улици се соочуваат со отпор од сопствениците. Резултатот од гласањето во Париз, кое помина со тесна разлика и со слаб одѕив од само 5 отсто од граѓаните на градот, беше дека 55 отсто од излезените го поддржаа планот.

Одѕивот беше дури и помал од претходниот референдум за забрана на електричните скутери, изјави Брајан Колфилд, професор по транспорт на колеџот Тринити во Даблин.

„Парижаните забележаа многу поголеми промени во транспортот во изминатата деценија од оваа нова мерка за СУВ возилата и тоа може да се поврзе со слабиот одѕив.

Транспортните експерти велат дека за да се исчисти секторот, на креаторите на политиката им е потребен микс од „моркови“ како евтин јавен превоз и „стапови“ како даноци за поголемите автомобили. Но, второто се покажа дека е тешко да се „продаде“.

Новите автомобили во ЕУ и Велика Британија растат за 1 сантиметар на секои две години, откри минатиот месец The Guardian, а продажбата на големи луксузни автомобили е зголемена. Меѓународната агенција за енергетика предупреди дека глобалниот пораст на теренците им штети на напорите за намалување на емисиите, но политичарите вложија малку напори да ја ограничат нивната популарност.

Еден од предизвиците е што обидите наидоа на жесток отпор од автомобилското лоби. Во Германија, напорите за воведување општо ограничување на брзината на автопатите беа критикувани од најмоќните таблоиди и високи министри во земјата како кршење на граѓанските слободи.

„Љубоморни се“

Бернард (82), напуштајќи го избирачкото место, рече дека предлогот на Париз претставува „дискриминација“. Тој додаде дека е мит дека големите автомобили се поопасни од малите и покрај тоа што истражувањата го покажуваат спротивното.

Пензионираниот адвокат рече дека гласал против предлогот бидејќи веќе платил доволно даноци на својот теренец.

„Ако некои можат да си дозволат убави автомобили, други тоа го гледаат како добра причина да бидат љубоморни.“

Париз е на пат да стане првиот главен град кој ќе ги казни тешките автомобили повеќе од полесните, иако слична програма е најавена и во Лион, третиот по големина град во Франција. За таква шема се залагаше и Здружението на германски градови.

Ан Идалго, градоначалничката на Париз, рече дека се надева дека тоа ќе ги инспирира другите градови. Гласањето, исто така, може да испрати сигнал до производителите на автомобили да престанат да произведуваат поголеми автомобили.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Авто новости

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Read more

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Read more

Што носи новиот BMW M5?

Read more

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Read more
 

Автомобили

Mercedes издаде предупредување за 250.000 возила

Читај повеќе

Citroen тргна во технолошка офанзива: Претставен хибридниот C4 X

Читај повеќе

Што носи новиот BMW M5?

Читај повеќе
  • play_arrow

Возач со 9 животи: За влакно избегна смрт двапати во неколку секунди

Читај повеќе

Со кој автомобил ќе возите најдолго на „резерва“?

Читај повеќе
  • filter

Нов медитерански ветер во грб за електричната Cupra Born

Читај повеќе

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе