Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Во четвртокот навечер луѓето во Македонија и пошироко во регионот можеа да видат на небото светлечки објекти во правилна формација.

 

Не станува збор за вонземјани, туку за Илон Мак и комуникациските Starlink сателити на компанијата SpaceX.

Сателитите се густо групирани додека се искачуваат на конечната орбита од 550 километри во висина, со брзина од околу 28.000 км/час. Откако се позиционираат повеќе нема да бидат толку воочливи бидејќи рамномерно ќе се распоредат околу целиот опсег на планетата.

Новите 60 Starlink сателити се лансирани од Флорида на 4 мај. Во моментот кога беа видливи од нашето подрачје се наоѓаа на висина од околу 220 километри и се движеа со брзина од околу 27.000 км/час.

Remote video URL
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе