Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Германскиот производител на автомобили BMW склучи стратешко партнерство со кинескиот технолошки гигант Alibaba.

Партнерството предвидува соработка во секторите брендирање, маркетинг, услуги и информатичка технологија.

Целта на партнерството е да се спроведе стратегија за дигитализација во целиот деловен процес на BMW, која треба да ги опфати и дистрибутерите, стои меморандумот за соработка што му претходи на официјалниот договор.

URL

BMW на тој начин ќе стане првиот производител на автомобили што го користи деловниот оперативен систем на Alibaba (ABOS), а двете компании заеднички ќе ја лансираат првата iнтернет компанија за продажба и услуги, пренесува SEEbiz.

URL

Во иднина, клиентите ќе можат да купуваат возила BMW и MINI преку интернет и да резервираат тест возење, како и сервис и одржување, а со поддршка на системот ABOS, германскиот автомобилски гигант и неговите овластени дистрибутери ќе ја забрзаат дигиталната трансформација на мрежата во Кина.

URL
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Read more

Авто новости

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more
 

Автомобили

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Читај повеќе

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе