Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Harley-Davidson се повлекува од Индија, најголемиот пазар за мотоцикли во светот.

Легендарниот американски мото-бренд прекина многу производствени погони и ги намалува продажните операции. Одлуката на Harley следи неколку недели откако Toyota соопшти дека нема да се шири повеќе во Индија поради високите даноци во земјата.

Повлекувањето на гигантите е силен удар за индискиот премиер Нарендра Моди кој се мачи да привлече или задржи странски производители во земјата.

Заминувањето на Harley значи трошок од 75 милиони долари за реструктурирање и затворање на фабриката во Бавал, северна Индија. Оваа фабрика беше отворена во 2011 година, но Harley-Davidson се соочи со сериозна конкуренција од локалниот бренд Hero, како и од јапонска Honda.

Во Индија се продаваат околу 17 милиони мотоцикли и скутери годишно.

Иако е поевтина од многу други земји во развој, Индија се покажа како тежок пазар за пробивање на странски автопроизводители. General Motors се повлече од земјата во 2017 година, а Ford лани се согласи да префрли голем дел од својата работа таму во заеднички потфат со индискиот мото-гигант Mahindra & Mahindra.

И американскиот претседател Доналд Трамп се има пожалено за високите даноци во Индија, особено оданочувањата за мотоциклите Harley-Davidson.

Увозните тарифи во Индија беа намалени за 50%, но брендот сепак маки мачеше на конкурентниот пазар. Harley исто така се соочува и со генерални проблеми и за периодот април-јуни годинава ја забележа првата квартална загуба по повеќе од една деценија.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Мотори

Ова е новиот Aprilia Tuono 660

Read more

Што сѐ може новиот Ducati Multistrada V4?

Read more

Електричниот скутер на Seat чини колку пола Ibiza

Read more

И Harley има нов електричен велосипед

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе