Гигс: Можеби дури за 20 години Манчестер повторно ќе биде шампион

Поранешната ѕвезда на Манчестер Јунајтед не гледа светла иднина за клубот со оглед на тоа како се одвиваат работите денес.

Рајан Гигс е загрижен дека на Манчестер Јунајтед можеби ќе му бидат потребни дури 20 години пред повторно да стане шампион на Англија.

„Можеби ќе треба да поминат 15, 20 години пред да освојат титула, особено ако Клоп и Гуардиола останат тука“, вели Гигс говорејќи за подкастот Greatest Game.

Како пример го даде Ливерпул и неговата голгота која траеше дури 30 години.

„Тие имаат финансиски средства и играчи. Како пример го имаме Ливерпул кој последен пат беше шампион во 1990 година. И тие тогаш си мислеа 'наскоро пак ќе освоиме'. Дури и на Клоп му беа потребни 4 и пол години за да стане шампион. Тоа си бара време“. Ливерпул долгиот пост го прекина минатата сезона.

„Мора да помислите на тоа што Клоп го направи. Тој секоја сезона го подобруваше тимот или освојуваше трофеи, како Лигата на шампионите. Се виде напредокот и притисокот попушти“.

Сега „Црвените ѓаволи“ се предводени од норвешкиот стратег Оле Гунар Солскјер, кој е и поранешен голгетер на клубот и воедно соиграч на Гигс.

Солскјер и Гигс

„Секој тренер и засилување во Јунајтед се гледаат како 'ете, овој ќе ни ја донесе титулата', ама тоа не оди така“, смета Гигс кој целата својта играчка кариера ја мина токму во клубот од „Олд Трафорд“.

Велшанецот освои дури 13 титули шампион на Англија со Манчестер, а одигра 672 натпревара во Премиер лигата на кои постигна и 74 голови.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Фудбал

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Read more

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Read more

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Read more

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Јута го среди шампионот Лејкерс

Читај повеќе

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Турнирот во Доха без најдобрата светска тенисерска Барти

Читај повеќе

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Читај повеќе

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Читај повеќе

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Читај повеќе

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ со тројка со звукот на сирената го сруши Бостон

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру со ножички го реши Атлетико, Баерн шампионски кај Лацио

Читај повеќе