Фото

Што има во внатрешноста на камера со 4К резолуција?
play_arrow

Што има во внатрешноста на камера со 4К резолуција?

Сте се запрашале ли некогаш што има во внатрешноста и како изгледа на пресек камера? Во случајов, станува збор за Sony камера со 4К резолуција, која е предмет на сечење во најновото видео од YouTube каналот What's Inside. 
Read more
Селфиња што ја одбележаа 2016 година
filter

Селфиња што ја одбележаа 2016 година

„Селфи“ феноменот дојде и не планира да си оди наскоро. Речиси и нема настан ниту ситуација без неколку селфиња, а дел од нив стануваа вирален хит и го привлекоа медиумското внимание од различни причини.
Read more
Победниците од Travel Photographer of the Year 2016-та
filter

Победниците од Travel Photographer of the Year 2016-та

Објавени се победничките фотографии од натпреварот на National Geographic Travel Photographer of the Year. Главната награда е 7-дневно поларно сафари за двајца, а првата награда е Sony a6300 камера.
Read more
8 креативни фотографски трикови за 90 секунди
play_arrow

8 креативни фотографски трикови за 90 секунди

Фотографот Питер Меккинон објави видео со 8 едноставни и креативни фотографски трикови кои ги користи во текот на неговите сесии.
Read more
Time: Десетте најдобри фотографии од 2016 година
filter

Time: Десетте најдобри фотографии од 2016 година

Оваа 2016 година ќе биде запаметена по многу светски настани, како бегалската криза, низа протести низ светот, терористички напади, обиди за пуч, претседателски избори и слично.
Read more
Flickr: Топ десет фотографии за 2016 година
filter

Flickr: Топ десет фотографии за 2016 година

Интернет страницата за споделување на фотографии Flickr, направи колекција на фотографии кои ги издвои како најдобри за 2016 година.
Read more
Највпечатливите фотографии од природата во 2016 година
filter

Највпечатливите фотографии од природата во 2016 година

Објавени се победничките фотографии од натпреварот на National Geographic Nature Photographer of the Year. Фотографиите се поделени во неколку категории како акција, пејзаж, животни и категории во животна средина.
Read more
Прекрасни фотографии пристигнати на Sony World Photography 2017-та
filter

Прекрасни фотографии пристигнати на Sony World Photography 2017-та

Во тек е натпреварот Sony World Photography Awards, кој трае до 5 јануари 2017 година.
Read more
TIME го избра Instagram фотографот на годината

TIME го избра Instagram фотографот на годината

Read more
Најфотографираните градови на Instagram
filter

Најфотографираните градови на Instagram

Патувањата се едни до најдобрите животни искуства, па затоа документирањето на истите е неопходно и суштински важно. Овие фотографии секако дека завршуваат на социјалните мрежи, воглавно на Instagram.
Read more
National Geographic: Најдобрите фотографии од 2016 година
filter

National Geographic: Најдобрите фотографии од 2016 година

Познатиот магазин National Geographic ги објави најдобрите фотографии за 2016 година, секоја со лична визуелна приказна што потекнува од различни делови во светот.
Read more
Овие модели се фотографирани пред и по 14 години со истото осветлување

Овие модели се фотографирани пред и по 14 години со истото осветлување

Колку човек може да се промени за 14 години? Швајцарскиот фотограф Урс Решер направил мал фасцинантен проект во 2002 година со портрети на два модели.
Read more
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more