Интернет

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Facebook е забранет од платформата поради користење т.н. трол-фарми од Северна Македонија и Филипините, соопшти Facebook.
Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Компанијата Facebook ј купи GIF платформата Giphy по цена од 400 милиони долари. Преговорите за купопродажба почнаа пред пандемијата, а завршија успешно.
Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Двете најголеми телеком компании во Кина успеш
Read more
Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Чатворица од пет интернет корисници се обиделе да ги избришат своите лични податоци од веб-страници, портали, форуми и социјални мрежи.
Read more
Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Специјална екипа на Google се бори со лажни реклами поврзани со COVID-19

Google објави извештај во кој се наведува дека добро функционираат нивните напори да ги блокираат несаканите интервенции на луѓе кои ја користат пандемијата за да измамат потрошувачи.
Read more
А1 Office Box – Супер брз интернет за бизнис корисници

А1 Office Box – Супер брз интернет за бизнис корисници

Од денес, бизнис корисниците на А1 Македонија преку активација на пакетот А1 Office Box можат да добијат супер брз интернет за својот бизнис, без разлика дали работат од дома или од канцеларија.
Read more
Vodafone прв ја лансира 5G мрежата во Холандија

Vodafone прв ја лансира 5G мрежата во Холандија

Vodafone вечерва ќе ја активира својата 5G мрежа низ половина од територијата на Холандија.
Read more
Како да споделувате фајлови и фолдери од Google Drive преку линк?
play_arrow

Како да споделувате фајлови и фолдери од Google Drive преку линк?

Како корисници на алатката Google Drive можете да споделувате фолдери и фајлови преку линк или преку директен e-mail од Google Drive. Како да го направите тоа научете од туторијалот на Howfinity.  
Read more
Колкаво е зрачењето на 5G во најлошо можно сценарио?

Колкаво е зрачењето на 5G во најлошо можно сценарио?

Скопје, 25 април 2020 (МИА) – Од почетокот на пандемијата, АЕК не бележи зголемување на барањата за решавање спор од страна на претплатниците, кои се поврзани со квалитетот на услугите, вели во интервју за МИА Сашо Димитријоски, директор н
Read more
Безос и Маск се меѓу милијардерите чие богатство расте за време на пандемијата

Безос и Маск се меѓу милијардерите чие богатство расте за време на пандемијата

Вкупното богатство на американските милијардери, меѓу кои и на основачот на Amazon, Џеф Безос и на Tesla, Елон Маск, се зголемило за околу 10 проценти за време на пандемијата на COVID-19, стои во извештај на Институтот за политички истражу
Read more
Twitter брише објави со дезинформации за 5G технологијата

Twitter брише објави со дезинформации за 5G технологијата

Социјалните медиуми се фатија во костец со бројните теории на заговор што во изминатиов период се шират во врска со 5G технологијата.
Read more
ЕК: Нема никаква поврзаност помеѓу 5G и коронавирусот

ЕК: Нема никаква поврзаност помеѓу 5G и коронавирусот

Брисел, 17 април 2020 (МИА) – Европската комисија (ЕК) денеска одговори на бројните дезинформации што се шират на социјалните медиуми за некаква поврзаност со 5G мрежата и епидемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more
реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Снег во август: Зимска идила во Швајцарија и во Италија

Read more