Интернет

Маск: Некои корисници можеби ќе плаќаат за користење на Twitter

Директорот на SpaceX и Tesla, Илон Маск, кој неодамна го купи Twitter, изјави дека одредени корисници во иднина можеби ќе плаќаат за користење на оваа социјална мрежа.
Read more
play_arrow

Илон Маск ги откри неговите планови за Twitter

Најбогатиот човек во светот Илон Маск се појави во јавност првпат по купувањето на Twitter, па новинарите ја искористија таа прилика за да го прашат кои се неговите планови со оваа социјална мрежа.
Read more

Тинејџерот кој на Twitter го следи авионот на Маск креира резервни профили

Откако Илон Маск го купи Twitter, тинејџерот кој го следи неговиот авион и податоците ги објавува на оваа социјална мрежа, од страв дека ќе остане без профилите, направи резервни профили на други платформи.
Read more

Не наседнувајте: Кружат лажни Facebook предупредувања дека ќе ви го исклучат профилот

Истражувачите за сајбер безбедност од Abnormal Security предупредија на фишинг напади врз корисниците на Facebook, чија цел е крадење лозинки од корисниците на социјалните мрежи, вклучително и администраторите на
Read more

Загриженост кај групите за заштита на човекови права откако Маск го купи Twitter

Twitter ја прифати понудата на Илон Маск вредна 44 милијарди долари, официјално соопшти компанијата.
Read more

Delta Air Lines го тестираше Starlink интернетот

Американската авиокомпанија Delta потврди дека ја тестирала сателитската интернет мрежа на SpaceX.
Read more

WhatsApp ќе овозможи криење на last seen статусот од одредени контакти

WhatsApp моментално тестира опција која овозможува криење на last seen статусот од одредени контакти на корисникот, а ќе биде достапна на уредите со Android и iOS.
Read more

Згаснат познатиот хакерски форум RaidForums

RaidForums беше затворен откако претходно беа уапсени неговиот основач и модератор.
Read more

WhatsApp добива емоџи реакции на пораките

WhatsApp потврди дека неговата популарна апликација за допишување добива емоџи реакции.
Read more

ФБИ: Северна Кореја стои зад мартовската голема кражба на криптовалути

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) тврди дека Северна Кореја стои зад големиот грабеж на криптовалути од минатиот месец, кога беа изрударени дигитални валути во вредност од 620 милиони долари.
Read more
play_arrow

Виралниот Coffin Dance како NFT продаден за речиси милион долари

Видеото со носачите на ковчег од Гана, кое во 2015 година стана вирално на социјалните мрежи и е познато како Coffin Dance, се продаде за 327 етери, што значи околу 990.934 долари.
Read more

Илон Маск има прашање до сите твитерџии

Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more