Интернет

Илон Маск добива конкуренција: OneWeb стапува на сцена

Американската компанија OneWeb е на едно лансирање од тоа да има доволно сателити во орбитата за да ја покрие целата Земја со својата интернет услуга.
Read more

На кои места никогаш не треба да се поврзувате на Wi-Fi?

Веројатно барем еднаш сте се поврзале на безжичен интернет во трговски центар, на аеродром или во хотел, без да размислите дали тоа ги загрозува вашите лични податоци.
Read more
play_arrow

Водич за почетници: Како да го користите Chat GPT?

Chat GPT е чет-бот што користи вештачка интелигенција, опремен со огромен сет на податоци, со крајна цел да даде човечки одговори на различни прашања и барања во формат за разговор.
Read more

Google Translate за веб има нова корисна функција

Функцијата користи технологија што во моментов ја применува Google Lens.  
Read more

Како да си ја замаглите куќата на Google Street View?

Лицата на луѓето на Google Street View се секогаш замаглени. Во раните 2000-ти, Google мораше да преземе дополнителни мерки за заштита на приватноста и безбедноста на луѓето.
Read more

Нов рекорд во брзина на интернет: Може да се симнат 80.000 филмови во секунда

Јапонските инженери создадоа интернет со кој беше срушен рекордот за брзина на „симнување“ на содржини од мрежата.
Read more
play_arrow

Како да отворите YouTube канал?

Сакате да научите како да креирате канал на YouTube? Има некои важни чекори и поставки што треба да ги знаете пред да креирате канал на YouTube.
Read more

Како да го деактивирате или избришете профилот на Instagram?

Деактивирајте или избришете го вашиот профил на Instagram многу лесно, во само неколку чекори, но не заборавајте ги вашите лични податоци.
Read more

Facebook – бесплатно е, ама не е баш

Meta, матичната компанија на Facebook и Instagram, ќе лансира услуга за платена претплата која ќе им овозможи на корисниците да ги верификуваат своите профили, меѓу другите функции, изјави извршниот директор Марк
Read more

Твитерџиите ќе мора да платат за двојна автентикација на профилите

Само претплатниците на Twitter Blue ќе можат да користат текстуални пораки како метод за автентикација со два фактори, соопшти Twitter.
Read more

Згасна еден од најголемите сервиси за пиратски содржини

Алијансата против пиратеријата ACE, по долготрајна борба, успеа да го затвори сајтот Extreme Download, кој постоеше околу 15 години и бележеше околу 15 милиони посетители месечно.
Read more

Дали Илон Маск ќе ни излезе и од фрижидер?

Откако Platformer ги интервјуираше вработените во Twitter за да утврди зошто fidot For You се претвори во „шоуто на Илон Мск“, оттаму велат дека инженерите на компанијата навистина направиле систем што го користе
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more