Интернет

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Унгарската Влада тврди дека без никакво појаснување Twitter им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа.
Read more
play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Новиот апдејт на IG Reel сега нуди опција да ја одберете должината на видеото кое го снимате на Instagram Reel.
Read more

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура пред два дена претрпеле силен сајбер напад од компјутерски сервери лоцирани во Русија, Кина и Виетнам, соопшти денеска телекомуникациската компанија Magyar Telekom.
Read more

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Социјалната мрежа Facebook со месеци ги „предупредува“ своите корисници дека трајно ќе го смени дизајнот.
Read more

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Wikipedia e бесплатна онлајн енциклопедија што ја составуваат и ажурираат волонтери ширум светот, а хостирањето е на Wikimedia Foundation.
Read more

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Неколку домејни поврзани со популарниот сајт за пиратско симнување содржини од интернет Pirate Bay повторно се достапни откако нивниот сопственик не ја обнови регистрацијата.
Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Корисниците на Facebook и Instagram ширум светот се соочуваат со бројни проблеми при користењето на популарните социјални мрежи во изминативе неколку часа.
Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Facebook повеќе нема да им препорачува на корисниците одредени здравствени групи на таа социјална мрежа, соопшти компанијата во обид да ги спречи дезинформациите кои се објавуваат во такви групи.
Read more

Како да го „замаглите“ вашиот дом на Google Street View?

Google Street View се појави како мал прозорец кон делови од светот во кои можеби никогаш нема да ги видиме во живо, но тоа истовремено значи дека нашите домови се изложени на погледите на милиони странци ширум светот.
Read more

Facebook ќе ги информира корисниците за климатските промени

Американската компанија Facebook најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки“ (Climate Science Information Center), кој на корисниците ќе им обезбеди ажурирани и веродостојни податоци
Read more
play_arrow

Како да заработувате пари на Instagram: Tоп 7 совети

Дечките од Howfinity секогаш имаат корисни совети за вас. Во најновото видео ќе ви покажат како да заработувате пари на Instagram. Има 7 корисни начини што функционираат. Погледнете го видеото.
Read more

Microsoft: Руски, кинески и ирански хакери се мешаат во изборната кампања во САД

Microsoft синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од претседателските избори закажани за 3 ноември.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more