Хардвер

Дали го оставате полначот во штекер дури и кога не го полните телефонот?

Многумина од нас го оставаат полначот во штекерот по полнењето на мобилниот уред. Сепак, дали е тоа добра навика?
Read more
play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Линијата на компјутери Copilot+ е опремена со алатки за вештачка интелигенција (ВИ) за кои не е потребна интернет конекција за извршување на операциите, бидејќи вештачката интелигенција ги извршува сите операции на самиот уред.
Read more
filter

Новиот iPad Pro на Apple донесе големи подобрувања

Apple ги претстави новите модели на iPad Pro, а експертите сметаат дека тие ги донеле можеби најголемите подобрувања. Речиси сè за нив е ново и подобро од порано.
Read more

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Научниците од Шангајскиот универзитет за наука и технологија развија 3D оптички диск, кој има иста форма и големина како DVD или Blu-ray диск, но може да складира податоци од неверојатни 1,6 петабити.
Read more

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Snapdragon 8 Gen 2, батерија полна за 35 минути и голем екран од 12,4 инчи - запознајте го Xiaomi Pad 6S Pro.
Read more

Lenovo на MWC ќе претстави проѕирен лаптоп

Lenovo планира да го искористи Mobile World Congress за да претстави концептуален транспарентен лаптоп, а познатиот типстер од социјалната мрежа X, Еван Блас, објави рендер.
Read more

Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Наводно NVIDIA има околу 90% пазарен удел во AI GPU сегментот, со 1,5 милиони до 2 милиона ВИ графички процесори кои компанијата треба да ги продаде само во 2024 година.
Read more

Новиот чипсет Snapdragon ќе ги напојува телефоните од средната класа

Read more

Кинезите направија батерија која трае 50 години без полнење

Кинескиот стартап Betavolt разви батерија за која тврди дека нема потреба од полнење или одржување 50 години.
Read more
play_arrow
filter

Новиот лаптоп на Asus има два екрана и отстранлива тастатура

Asus претстави уште еден лаптоп Zenbook Duo, најновиот уред на компанијата во линијата на лаптопи со два екрана.
Read more

MacBook Air со M3 процесор пристигнува во март, Apple ги претстави новите iPad Pro и iPad Air

Apple планира да претстави неколку нови уреди во 2024 година, според новинарот на Bloomberg, Марк Гурман.
Read more
filter

Пристигнаа M3 компјутерите на Apple: Што може да се купи со 7.200 долари?

Ќе има, ќе нема, и така во круг. Така со неколку зборови може да се опишат гласините кои кружат со месеци. Сепак - ќе има.
Read more
реклама

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more