Хардвер

Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

Еден полнач за сите: Apple е против, ЕУ сака да го намали отпадот

На гости сте и сфаќате дека батеријата на вашиот iPhone e речиси празна, а полнач не носите. Пријателот ви нуди негов полнач, ама тој користи Android, па сега веќе имате проблем.
Read more
Intel го претстави новиот компјутер на преклоп

Intel го претстави новиот компјутер на преклоп

Американската технолошка компанија Intel го креираше компјутерот на преклоп.
Read more
Кој ќе победи во трката за првиот смартфон со графенска батерија?

Кој ќе победи во трката за првиот смартфон со графенска батерија?

За графенските батерии се зборува со години, а она што го ветуваат е поголема издржливост, пократко полнење и конечен крај на ерата на литиум-јонските батерии.
Read more
Samsung се подготвува за лансирање на првиот 5G таблет во светот

Samsung се подготвува за лансирање на првиот 5G таблет во светот

Таблетот на Samsung Galaxy Tab S6, наскоро ќе биде достапен со поддршка на 5G мрежа.
Read more
Стигна RedmiBook 13 со Core i7 процесор и GeForce MX250 графичка

Стигна RedmiBook 13 со Core i7 процесор и GeForce MX250 графичка

Redmi го претстави лаптопот RedmiBook 13 кој претставува помала верзија на постоечкиот уред RedmiBook 14.
Read more
Најскап досега – новиот Mac Pro чини колку BMW

Најскап досега – новиот Mac Pro чини колку BMW

Американскиот технолошки гигант Apple почна со онлајн продажба на својот нов компјутер Mac Pro.
Read more
Huawei го претстави новиот таблет Mate Pad Pro

Huawei го претстави новиот таблет Mate Pad Pro

Кинескиот технолошки гигант Huawei го претстави својот нов таблет, 10,8 инчниот Mate Pad Pro.
Read more
360 степени и 8К резолуција со најмалата џебна камера на светот

360 степени и 8К резолуција со најмалата џебна камера на светот

Компанијата KanDao ја претстави својата нова камера со функција снимање од 360 степени, наречена QooCam 8K.
Read more
Наскоро еден универзален полнач за сите мобилни телефони

Наскоро еден универзален полнач за сите мобилни телефони

Нервозите со полначите за мобилни телефони и нивните различни влезови за полнење наскоро ќе завршат – доаѓа еден универзален полнач!
Read more
Дали хакерите можат да нè шпионираат преку камерата на лаптопот?

Дали хакерите можат да нè шпионираат преку камерата на лаптопот?

Дали хакерите нè шпионираат преку камерите на лаптопот и на кој начин го прават тоа? 
Read more
Mi Watch е првиот паметен часовник на Xiaomi

Mi Watch е првиот паметен часовник на Xiaomi

Компанијата Xiaomi официјално го претстави својот прв паметен часовник.
Read more
Зошто не треба да го оставате вклучен рутерот цел цен?

Зошто не треба да го оставате вклучен рутерот цел цен?

Кога размислувате за тоа кои се најголемите потрошувачи на струа во вашето домаќинство, најверојатно никогаш не ви паднал на памет рутерот за поврзување на интернет.
Read more
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more