Хардвер

play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Intel ја претстави 13-та генерација Core процесори, наречени Raptor Lake, кои се карактеризираат со бројни подобрувања и поголеми брзини.
Read more
play_arrow

Nvidia ги претстави GeForce RTX 4080 и RTX 4090 графичките картици

Познатата компанија ветува два до четири пати подобрени перформанси во однос на RTX 30XX моделот.
Read more

Новиот Intel Raptor Lake процесор ја пробива границата од 6 гигахерци

Кон крајот на месецов стигнуваат новите Ryzen процесори од Црвениот тим, а како по обичај ни конкуренцијата не мирува, така што официјалните лица од компанијата Intel објавија неколку збора за претстојниот Raptor Lake процесор, кој во прод
Read more

Дали доаѓањето на iPhone 14 го најави крајот на SIM картичката?

Apple ја претстави својата нова серија iPhone 14, која во многу сегменти наликува на минатогодишните модели.
Read more

Adidas претстави сончеви слушалки од рециклирана пластика

Компанијата Adidas ги претстави Bluetooth слушалките RPT-02 SOL, кои користат сончева енергија за полнење на батеријата.
Read more

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Бидете внимателни кога некој ќе ви каже да приклучите USB флеш драјв на компјутерот, тоа може скапо да ве чини.
Read more

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Кога е празна батеријата на мобилниот телефон сакаме само да го оживееме уредот и обично не размислуваме какви опасности демнат кога го полниме телефонот на јавно место.
Read more

Познати првите информации за чипот A16 Bionic на Apple

Сè поблиску сме до претставувањето на серијата iPhone 14. Треба да пристигне оваа година со никогаш поголеми разлики помеѓу обичните и Pro моделите.
Read more

Едноставни начини како да го разладите лаптопот

Погрешната употреба на вашиот лаптоп може да доведе до негово прегрејување, особено во текот на високите температури.
Read more

Познато кога се очекуваат MacBook Pro лаптопите со новиот M2 чип

Помалку од една година откако беа објавени 14-инчните и 16-инчните MacBook Pro лаптопите, Apple наводно планира да ги надгради уредите уште оваа есен.
Read more

Музиката преку Bluetooth слушалки наскоро ќе звучи многу подобро

Надградбата доаѓа со двегодишно задоцнување.
Read more

Европа добива суперкомпјутер со моќност на пет милиони лаптопи

Read more