Наука

Голем астероид и неколку помали минаа покрај Земјата

Голем астероид и неколку помали минаа покрај Земјата

Астероид голем колку планина мина покрај Земјата, на оддалеченост од 6,3 милиони километри. Станува збор за астероидот 1998 OR2, широк два километри, доволно голем за да го видат бројни астрономи.
Read more
НАСА: Два потенцијално опасни астероиди ќе минат блиску до Земјата

НАСА: Два потенцијално опасни астероиди ќе минат блиску до Земјата

Во претстојните седмици два астероиди од класата Аполо ќе се приближат до Земјата, соопшти НАСА.
Read more
Научници го снимија моментот во кој коронавирусот инфицира клетка

Научници го снимија моментот во кој коронавирусот инфицира клетка

Научници од најголемиот медицински истражувачки центар во Латинска Америка го снимија моментот кога коронавирусот инфицира клетка откако ја нападнал.
Read more
НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

Како замена за билетот од 500.000 долари за патување до Марс, НАСА сега нуди можност виртуелно да прошетате на Црвената Планета, што е на околу 80 милиони километри од Земјата.
Read more
Откриена најмоќната супернова досега

Откриена најмоќната супернова досега

Астрономите ја најдоа најмоќната и најсјајната експлозија на ѕвезда откриена досега.
Read more
Тројца космонаути успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица

Тројца космонаути успешно пристигнаа на Меѓународната вселенска станица

Вселенскиот брод Сојуз МС-16 успешно се припои за Меѓународната вселенска станица.
Read more
Како пчелите комуницираат и испраќаат координати за движење?

Како пчелите комуницираат и испраќаат координати за движење?

Пчелите се летечки инсекти, најпознати по нивната улога во опрашувањето на разни растенија, а истовремено и за производство на мед и восок.
Read more
Слушнете како звучи структурата на коронавирусот претворена во музика

Слушнете како звучи структурата на коронавирусот претворена во музика

Научници успеаја да ја претворат структурата на S-протеинот на COVID-19 во музика.
Read more
Коронавирусот виден под микроскоп
filter

Коронавирусот виден под микроскоп

Светската здравствена организација на 11 март прогласи пандемија на COVID-19 во светот. До денес се регистрирани над 1,4 милиони заболени и 83.257 смртни случаи како последица на коронавирусот.
Read more
Розовата Супермесечина вечерва ќе биде најголемата во 2020

Розовата Супермесечина вечерва ќе биде најголемата во 2020

Ако вечерва го набљудувате небото ќе ја видите Розовата Супермесечина, најголемата и најсјајната во оваа година.
Read more
Неколку милениуми подоцна: Комета видлива со голо око ќе помине покрај Земјата

Неколку милениуми подоцна: Комета видлива со голо око ќе помине покрај Земјата

Љубителите на астрономијата наскоро ќе имаат можност да погледнат вистински небесен спектакл.
Read more
Како температурите влијаат врз ширењето на коронавирусот?

Како температурите влијаат врз ширењето на коронавирусот?

Иако досегашните податоци за поврзаноста меѓу топлото време и ширењето на коронавирусот варираа, најново грчко истражување покажа дека вирусот помалку се шири во земјите со високи температури.
Read more
реклама

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Фејл компилација: Матуранти 2020

Read more
Ирак објави започнување на битката за Мосул од окупацијата на ИСИС

Ирак објави започнување на битката за Мосул од окупацијата на ИСИС

Read more
dui.jpg

ДУИ без став за изборите, излез од кризата е консензуален договор меѓу партиите

Read more