Наука

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Пекинг планира мисијата Tianwen-1 да почне во јули, со лансирање ровер на Црвената планета. Тоа би значело дека ќе биде пред лансирањето на Perseverance, планираната мисија на НАСА.
Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Научниците долги години работат на креирање колку е можно подобро вештачко око, но тешко е да се направи нешто што ќе изгледа како вистински човечки орган.
Read more
play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Научници од Европската јужна опсерваторија успеаја да фотографираат раѓање на ѕвезден систем. Всушност, тоа што успеале да го доловат е самиот почеток на раѓање на ѕвезден систем.
Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Во африканската држава Габон научници открија седум нови видови на коронавирус, но сè уште не е познато дали можат да преминат на човек и да предизвикаат нова пандемија, пишува New Scientist.
Read more

Во Вселената, сѐ изгледа поинаку

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните земни навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби, дејствија – онде горе изгледаат поинаку.
Read more

Русија успешно тестираше пулмолошки дијагностички модул

Во Русија успешно е изведена првата фаза од тестирање на нов пулмолошки модул наречен COVID - MULTIVOX, кој може дигитално да го одреди степенот на оштетување на белите дробови, без присуство на доктор специјалист, објави
Read more

Откриени нови тајни за настанокот на Сончевиот Систем

Истражувачки тим од научници ѕиркаат во Сончевиот Систем каков што веројатно изгледал во својата најрана фаза откривајќи ги одговорите за создавањето на амино-киселините - и конечно, животот каков што го познаваме - преку анализа на праста
Read more
filter

Најдобрата фотографија од Јупитер досега

Со оглед на тоа што во моментов е актуелна пандемијата со COVID-19, животот на Земјата се врти најмногу околу коронавирусот.
Read more

Астероид мина крај Земјата, а ниеден сателит не го забележа

Хјустон, 7 мај 2020 (МИА) – Астероид со големина на камион мина близу Земјата и е еден од најблиските кога било регистрирани во историјата.
Read more
Голем астероид и неколку помали минаа покрај Земјата

Голем астероид и неколку помали минаа покрај Земјата

Астероид голем колку планина мина покрај Земјата, на оддалеченост од 6,3 милиони километри. Станува збор за астероидот 1998 OR2, широк два километри, доволно голем за да го видат бројни астрономи.
Read more
НАСА: Два потенцијално опасни астероиди ќе минат блиску до Земјата

НАСА: Два потенцијално опасни астероиди ќе минат блиску до Земјата

Во претстојните седмици два астероиди од класата Аполо ќе се приближат до Земјата, соопшти НАСА.
Read more
Научници го снимија моментот во кој коронавирусот инфицира клетка

Научници го снимија моментот во кој коронавирусот инфицира клетка

Научници од најголемиот медицински истражувачки центар во Латинска Америка го снимија моментот кога коронавирусот инфицира клетка откако ја нападнал.
Read more
реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more