Наука

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Точната причина за вчерашната разорна и смртоносна експлозија во Бејрут уште не е позната.
Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Компанијата „Novavax“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против COVID-19 произвела антитела против новиот коронавирус и се чини дека е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко истражување во раната фаза.
Read more
play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Јапонската стартап компанија Donut Robotics измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање.
Read more

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Тимот на Светска здравствена организација кој го истражува потеклото на COVID-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците и оти најверојатно има уште едно животно домаќин како посредник.
Read more

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Четиринаесет години откако добија зелено светло за проектот, група научници со седиште во Франција вчера почнаа да работат на уред што треба да покаже дали нуклеарната фузија, која е извор на енергија на Сонцето, може да биде безбеден и од
Read more
play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

SpaceX изврши уште едно успешно тестирање на Starship. Елон Маск потврди дека Starship SN5 изврши статички тест и дека наскоро ќе биде извршен и „скок“од 150 метри.
Read more

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Аргентина почна клиничко испитување за лекување од COVID-19 со хиперимун серум развиен со помош на коњски антитела, соопшти лабораторијата овластена за ова испитување.
Read more

Вакцините против COVID-19 ќе имаат дејство најмногу една година

Вакцините, кои се развиваат против COVID-19, нема да бидат лек за коронавирусот и ќе имаат дејство најмногу една година, предупреди шефицата на работната група на британската Влада за пронаоѓање вакцина, Кејт Бингам.
Read more

Се „разбуди“ древно суштество по 100 милиони години под морското дно

Длабоко под морското дно, затворено во слоеви од камења стари 100 милиони години, до денес мирно хибернирала форма на живот.
Read more

Габа од Чернобил како штит за астронаутите во Вселената

НАСА планира да се врати на Месечината до 2024 година, меѓу другото, и со намера да воспостави трајно човечко присуство таму до крајот на ова десетлетие.
Read more

Тинејџерки открија астероид кај Марс кој се движи кон Земјата

Две тинејџерки од Индија со помош на слика од телескопот на Универзитетот на Хаваи открија астероид кој се движи кон Земјата.
Read more
play_arrow

Марс, доаѓаме: Perseverance полетува задутре

Вселенскиот ровер Perseverance в четврток ќе полета кон Марс, соопшти американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА.
Read more
реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more