Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.
Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Сенатот на САД едногласно го потврди законот со кој на вработените во федералните служби им се забранува користењето на апликацијата TikTok на службените електронски уреди.
Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Многу корисници ширум светот кои ја инсталираа новата верзија на оперативниот систем на Apple - iOS 14 забележале неочекувани промени на нивните уреди.
Read more
play_arrow

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Howfinity секогаш имаат корисни совети за вас.  Во ова видео ќе ви покажат како да избришете видео од вашиот YouTube канал. Може да избришете едно видео или да селектирате повеќе видеа одеднаш.
Read more
play_arrow

Како да го ажурирате Google Chrome?

Секогаш се препорачува да го ажурирате Google Chrome за да се осигурате дека вашиот интернет прелистувач е брз и безбеден.
Read more

Руски хакери се обидуваат да украдат податоци за COVID-19 вакцина

Британскиот Национален центар за сајбер безбедност NCSB тврди дека хакери, поддржани од Русија, се обидуваат да украдат истражувања за вакцина и начини на лекување на COVID-19, од академски и фармацевтски институции ширум светот.
Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Стриминг платформата за слушање музика Spotify од вчера е достапна во Република Северна Македонија, во пакетот со уште 12 други земји.
Read more

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Apple неодамна го претстави својот нов оперативен систем iOS 14, но тој нема да биде достапен за сите iPhone уреди.
Read more
play_arrow

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Најбрзиот суперкомпјутер во светот, јапонскиот Fugaku, се користи за борба против коронавирусот.
Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Google неодамна објави листа со апликации кои беа достапни во Google Play продавницата, откако беше објавен извештај дека содржат скриен штетен софтвер што се користи за злоупотреба на личните податоци.
Read more

Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Почнувајќи од 2021 година легендарниот Adobe Flash повеќе нема да биде достапен.
Read more

Дали Windows 10 треба да биде бесплатен за сите?

Microsoft не планира да прави нови оперативни системи, па наместо тоа само ќе објавува ажурирања за Windows 10 двапати годишно.
Read more
реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more