Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Знаеме како кофеинот делува на човечкиот организам – некои велат дека без кафе наутро не може добро да им почне денот, но како оваа состојка делува на другите животински видови?
Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Тим меѓународни научници кои работат на пронаоѓање начини за што побрзо спасување на реткиот вид северен бел носорог, рекоа дека постигнале напредок така што успеале да произведат уште три ембриони.
Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Гренланд загуби огромно количество мраз оваа недела, научниците испраќаат предупредувања.
Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Компанијата Facebook ги зголеми приходите во вториот квартал оваа година на 29 милијарди долари од 18,69 милијарди долари во истиот период минатата година.
Read more
play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Приливната турбина која се смета за најмоќна во светот, започна со работа и е поврзана со мрежата во Оркни, архипелаг на североисточниот брег на Шкотска.
Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

ЕУ сака да биде меѓу лидерите кога станува збор за „вселенската трка“ и опасностите што демнат во орбитата.
Read more
play_arrow
filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Овој робот можеби изгледа како роверот на Марс, но тој е уникатен бот за собирање отпушоци од цигари, дизајниран за чистење отпадоци на плажите.
Read more
play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Уредот наречен „говорна невропротеза“ направи големо достигнување, бидејќи успешно ги толкува зборовите и речениците на парализиран човек.
Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Рускиот модул на Меѓународната вселенска станица се откачи вчера и изгоре во атмосферата.
Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Антителата генерирани по приемот на кинеската вакцина Sinovac Biotech против COVID -19 паднале под клучниот праг приближно шест месеци по втората доза кај повеќето приматели, а третата доза имала силен стимулативе
Read more

Нова иницијатива за барање докази за вонземска технологија

Меѓународен тим истражувачи предводен од астрономот од Универзитетот Харвард, Ави Лоуб, објави нова иницијатива насочена кон барање докази за вонземска технологија.
Read more

Безос нуди две милијарди долари на НАСА, не се откажува од Месечината

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од две милијарди долари, така што американската вселенска агенција ја преиспита можноста со него да потпише договор за изградба на возило за слетување н
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more