Вести

Виена планира да биде првиот град во Европа кој ќе биде покриен со 5G мрежа

Моменталната ситуација предизвикана од пандемијата со коронавирусот ни покажа колку е важна дигиталната комуникација во сите делови од нашиот живот.
Read more
Кој ќе ја прати првата жена на Месечината?

Кој ќе ја прати првата жена на Месечината?

НАСА избра три компании кои ќе развијат и изработат вселенски летала со кои во наредниве години астронаутите ќе слетаат на Месечината во рамки на програмата Artemis.
Read more
Хакерите се извинија на жртвите поради нивните сајбер напади

Хакерите се извинија на жртвите поради нивните сајбер напади

Хакерите кои стојат зад Shade Ransomware(Troldesh) ги прекинаа сите операции, објавија околу 750 илјади клучеви за енкрипција и се извинија за штетата којашто ја нанесоа на своите жртви.
Read more
Рекорден број луѓе ги користат услугите на Facebook во текот на пандемијата

Рекорден број луѓе ги користат услугите на Facebook во текот на пандемијата

Бизнисот на Facebook „цвета“ благодарение на мерките коишто се воведени поради пандемијата предизвикана од COVID-19.
Read more
SpaceX успешно ја тестираше ракетата Starship

SpaceX успешно ја тестираше ракетата Starship

Американската компанија SpaceX направи голем чекор во развојот на новите ракети Starship наменети за патување во длабоката вселена, со успешно изведување на првиот тест.
Read more
Роботот Spot им помага на докторите во лекувањето пациенти заразени со коронавирусот

Роботот Spot им помага на докторите во лекувањето пациенти заразени со коронавирусот

Во болница во Масачусетс медицинскиот персонал користи роботско куче за да комуницира со пациенти заразени со новиот коронавирус.
Read more
Сателитите на SpaceX ги исплашија жителите на Истанбул
play_arrow

Сателитите на SpaceX ги исплашија жителите на Истанбул

Жителите на Истанбул и северозападните градови во Турција забележаа чудни сјаења на небото во саботата ноќе. Многумина мислеле дека се работи за неидентификувани летечки објекти (НЛО).
Read more
Најбрзо досега: Рускиот „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Најбрзо досега: Рускиот „Прогрес“ пристигна на Меѓународната вселенска станица

Рускиот вселенски брод „Прогрес“ со повеќе од 2,5 тони товар денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица.
Read more
Најдена мумија на девојка од 1600 година пред н.е.

Најдена мумија на девојка од 1600 година пред н.е.

Египетски и шпански археолози при ископувања во градот Луксор во јужен Египет, на источниот брег на Нил, најдоа дрвен сандак во кој се наоѓа мумија од 1600 година пред н.е.
Read more
Samsung работи на сензори за камера од 600 MP

Samsung работи на сензори за камера од 600 MP

Samsung на својот нов официјален блог наговести дека започна со подготовка на планови за производство на сензори за камери со резолуција од неверојатни 600 мегапиксели.
Read more
Netflix забележа рекорден број на претплатници и раст на приходите

Netflix забележа рекорден број на претплатници и раст на приходите

Netflix, еден од најпопуларните светски стриминг сервиси ја објави својата заработка за првиот квартал од 2020 година.
Read more
Како мутира коронавирусот Sars-CoV-2?

Како мутира коронавирусот Sars-CoV-2?

Експертите кои го проучуваат мутирањето кај коронавирусите открија над 10.000 различни геноми на смртоносниот патоген и создадоа сеопфатна мапа што ќе биде од клучно значење за контролирање на пандемијата и наоѓање лекови за болеста COVID-
Read more
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more