Гик

Тинејџер ги хакирал Twitter профилите на Безос, Маск и Гејтс

Седумнаесетгодишниот Грем Кларк од Тампа, Флорида е обвинет дека хакирал повеќе Тwitter профили, помеѓу кои и на најбогатиот човек во светот Џеф Безос, сопственикот на Tesla, Елон Маск и основачот на Microsoft, Бил Гејтс.
Read more

Научници работат на „вештачко Сонце“ вредно 20 милијарди евра

Четиринаесет години откако добија зелено светло за проектот, група научници со седиште во Франција вчера почнаа да работат на уред што треба да покаже дали нуклеарната фузија, која е извор на енергија на Сонцето, може да биде безбеден и од
Read more

Сајбер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра

Сајбер криминалците во текот на годината ги оштетиле граѓаните на Црна Гора за 75.000 евра, а во изминатите пет години за 1,8 милиони евра, соопшти полицијата.
Read more

Австралија е првата земја во која Facebook и Google ќе плаќаат за вести

Австралија ќе стане првата земја што ќе бара од интернет компаниите да им плаќаат на медиумски куќи за новинската содржина.
Read more
filter

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Развојот на следниот смартфон на Google наречен Pixel 4a воопшто не се држеше во тајност, а сега компанијата го објави и првиот тизер за најава.
Read more
play_arrow

Ново успешно тестирање на Starship

SpaceX изврши уште едно успешно тестирање на Starship. Елон Маск потврди дека Starship SN5 изврши статички тест и дека наскоро ќе биде извршен и „скок“од 150 метри.
Read more

Потенцијален лек за COVID-19 од коњски серум се тестира во Аргентина

Аргентина почна клиничко испитување за лекување од COVID-19 со хиперимун серум развиен со помош на коњски антитела, соопшти лабораторијата овластена за ова испитување.
Read more
filter

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Пандемијата на коронавирусот ги направи видеоигрите уште попопуларни бидејќи милиони луѓе се сè уште во своите домови и бараат занимација.
Read more
play_arrow

Колкава моќ има „големата четворка“ - Amazon, Apple, Google и Facebook?

Првите луѓе на најголемите технолошки компании Facebook, Apple, Аmazon и Google вчера беа на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат нивната пазарна моќ.
Read more
play_arrow

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Konami одлучи да влезе на пазарот на гејмерски компјутери.
Read more
play_arrow

Гледајте го во живо лансирањето на роверот Perseverance на Марс

НАСА денеска ќе го лансира роверот од новата генерација Perseverance на Марс, а лансирањето може да го следите во живо.
Read more

Вакцините против COVID-19 ќе имаат дејство најмногу една година

Вакцините, кои се развиваат против COVID-19, нема да бидат лек за коронавирусот и ќе имаат дејство најмногу една година, предупреди шефицата на работната група на британската Влада за пронаоѓање вакцина, Кејт Бингам.
Read more
реклама

Запалени автомобили на паркинг во Скопје

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Филипче се врати во операционата сала

Read more

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more