Гик

filter

Зошто камен-темелникот на Карловиот мост бил поставен во 5 часот и 31 минута?

Карловиот мост во Прага е еден од највпечатливите примери на висока готика прикажан во архитектонското дело на Карло IV. Ова ремек дело не само што е убаво, туку во себе крие куп интересни приказни.
Read more

Русија подготвува три мисии на Венера до 2034 година

Руските научници планираат три мисии на Венера до 2034 година, кои ќе се обидат да испорачаат почва од таа планета за прв пат во историјата, соопшти Лео Грин, научен директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на н
Read more

Како да скенирате документ со помош на Android телефон?

Камерите на постарите паметни телефони не го задоволуваа квалитет на снимките, но тоа се промени со помодерните уреди.
Read more

Во антички храм во Египет откриени две џиновски сфинги од дедото на Тутанкамон

Египетски археолози пронајдоа две џиновски статуи на фараонот Аменхотеп III (или Аменофис III) кои првично биле долги 8 метри, пишува Live Science.
Read more

Новиот гејмерски смартфон на Lenovo ќе има дури 22 GB RAM

Lenovo го подготвува својот нов гејмерски телефон, а сега се појавија и комплетните спецификации на претстојниот уред.
Read more

Револуционерниот телескоп James Webb пристигна на својата дестинација во вселената

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА, кој треба да обезбеди нови сознанија за најраните фази на вселената, вчера пристигна на својата дестинација во орбитата околу Сонцето, на околу милион и пол километри од Зе
Read more
filter

4 начини како да го проверите здравјето на вашиот хард диск

За повеќето десктоп корисници, хард дискот е составен дел од компјутерот, место каде што се складирани филмови, серии, музички библиотеки, слики и резервни податоци. Сепак, дали знаете колку е здрав вашиот хард диск?
Read more

Полски научници измислија звучен топ против смог

Во борбата против упорниот смог во Полска, научниците тестираат нов топ кој користи звучни бранови за да ги истурка токсичните честички во атмосферата и да им овозможи на жителите да дишат поквалитетен воздух.
Read more

Нова студија тврди: Шестото сетило навистина постои и не е исто кај мажите и жените

Повеќето луѓе ги знаат петте сетила (допир, вид, слух, мирис и вкус), но не секој знае дека имаме дополнително сетило наречено интероцепција (пресретнување). Ова е чувство за внатрешната состојба на сопственото тело.
Read more

Twitter воведува опција за делење твитови со максимално 150 корисници

Социјалната мрежа Twitter работи на опција која на корисниците ќе им овозможи да споделуваат одредени твитови само со специфична група луѓе.
Read more
play_arrow

Суперкомпјутерот на Facebook ќе биде најбрз во светот

Матичната компанија на Facebook, Meta Platforms Inc, ја заврши првата фаза на развој на нов суперкомпјутер.
Read more
filter

10 најневеројатни праисториски животни кои владееле на Земјата

Најголемите, најопасните и најпознатите - овие праисториски животни некогаш талкале - и владееле - на Земјата.
Read more
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more