Гик

play_arrow

Кинеското вселенско летало слета на темната страна на Месечината

Кина вели дека нејзиното беспилотно летало успешно слетало на подалечната страна на Месечината - неистражено место на кое речиси никој не се обидува да оди.
Read more

Телескопот James Webb ја откри најоддалечената галаксија, посветла е од очекуваното

Телескопот James Webb успеа да ја фотографира најдалечната позната галаксија.
Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Во првиот квартал од годината, од јануари до март, Huawei продаде најмногу смартфони на преклоп во споредба со своите конкуренти, покажаа податоците од Counterpoint Research.
Read more
play_arrow

Футуристичка столица што е сон на секој гејмер

Не, ова не е футуристичко оружје - тоа е, верувале или не, уред за гејмери.
Read more

Јужна Кореја: Ќе слетаме на Марс до 2045 година

Јужна Кореја планира да слета на Марс до 2045 година, а дотогаш за оваа намена ќе потроши околу 67 милијарди евра, најави претседателот Јун Сук Јеол по повод лансирањето на првата вселенска агенција на оваа азиск
Read more

Ќе ви ги украдат сите пари: Апликации што треба веднаш да ги избришете од телефонот

Истражувачите од Zscaler пронајдоа повеќе од 90 малициозни апликации за Android, инсталирани повеќе од 5,5 милиони пати преку Google Play Store.
Read more

Птиците преселници ги менуваат воспоставените рути поради војната во Украина

Големите пегави орли, птици грабливки кои живеат во Европа, Азија и Африка, се исклучително ретки.
Read more

Opera го додава Gemini AI на Google во својот прелистувач

Корисниците на прелистувачот Opera веќе можат да се потпрат на можностите на големите јазични модели на OpenAI секогаш кога го користат помошникот за вештачка интелигенција Aria, но сега компанијата соработува со Google за да го интегрира
Read more

Ново истражување ги расветлува тајните ритуали во Теотихуакан

Во срцето на Мезоамерика се наоѓа Теотихуакан. Овој огромен урбан центар цветал одвоено од подоцнежната цивилизација на Ацтеките, населувајќи го денешно Централно Мексико помеѓу I век п.н.е. и VIII век од новата ера.
Read more

Не кучињата - лисиците биле првите најдобри пријатели на човекот

Во некои древни делови на Јужна Америка, ловците-собирачи се чини дека нашле пријатели на необични места. Пред кучињата да завладеат како „најдобриот пријател на човекот“, лисиците можеби ја играле таа улога.
Read more
play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 го доби првиот трејлер

Светската премиера на новата видео игра Black Ops 6: The Truth Lies, која е сместена на почетокот на 90-тите и времето на Заливската војна, е закажана за 9 јуни.
Read more

Вирус се крие среде Windows

Антивирусната компанија Kaspersky предупреди на нов уценувачки софтвер (ransomware) ShrinkLocker, кој ги искористува недостатоците во безбедносниот систем Bitlocker.
Read more