Гик

Google ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ против лажните вести

Google ќе уплати 25 милиони долари во новоформираниот Европски фонд за медиуми и информации за борба против лажните вести.
Read more

Xiaomi три години работеше на ново лого и го доби старото

Сите му се смеат на кинескиот производител на смартфони откако го претстави своето ново лого, кое е речиси идентично со старото.
Read more
filter

Познато кога ќе биде претставена новата Sony Xperia

Sony на 14 април ќе ја претстави новата линија на смартфони Xperia.
Read more

Ровери на Марс: Некој работи, некој праќа селфиња

Роверот Perseverance на НАСА можеби уште се снаоѓа во новиот дом – кратерот Језеро - но во меѓувреме, роверот Curiosity „растури“ од правење
Read more

Длабочините на Црното Море живеат 12.000 години во минатото

Ново истражување покажува дека најдлабоките делови од Црното Море сѐ уште не се проспособиле на затоплените услови кои настанале по Леденото доба, односно живеат 12 илјади години во минатото.
Read more

Microsoft ќе произведува футуристички хедсет за американската војска

Компанијата Microsoft доби договор од скоро 22 милијарди долари за да произведува футуристички AR хедсет за американската војска.
Read more

Crew Dragon ќе добие стаклена купола за разгледување на вселената

Капсулата Crew Dragon оваа година ќе добие стаклена купола лоцирана на врвот со што астронаутите ќе имаат одличен поглед во вселената под агол од 360 степени.
Read more
play_arrow

Милијардерот Ричард Бренсон го претстави најновиот вселенски брод VSS Imagine

Бизнисменот Ричард Бренсон го претстави VSS Imagine, најновиот вселенски брод на компанијата Virgin Galactic.
Read more

Facebook воведува корисна опција - со едно големо „но“

Социјалната мрежа Facebook им олеснува на корисниците да го контролираат својот News Feed, односно почетната страница и алгоритмот благодарение на кој се прикажуваат објавите.
Read more

Google Maps ќе ги насочува возилата по еколошки правци

Апликацијата Maps на Google, како дел од борбата против климатските промени, ќе почне да ги насочува возачите по патиштата за кои се проценува дека најмалку предизвикуваат испуштање јаглерод врз основа на сообраќајот, падините и други факт
Read more

Во Јадранско Море имало цунами бран висок 10 метри

Океанографот Мирко Орлиќ смета дека Јадранското Море на многу начини не е во опасност од цунами, особено централниот и северниот дел на Јадранот. Но, таму имало драматични моменти во историјата.
Read more

Кои телефони шпионираат повеќе – со Android или со iOS?

Една нова студија покажа дека Android и iOS смартфоните споделуваат податоци со нивните матични компании во просек на секои четири и пол минути.
Read more
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more