Гик

play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Во најновото видео на TED-Ed, Лоренс Хртс смета дека еволуцијата на луѓето не е запрена, односно објаснува дали човечката еволуција е забрзана или забавена сега.
Read more
filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Компанијата OnePlus ќе го претстави својот нов смартфон OnePlus 8T на 14 октомври.
Read more
play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Дечките од Howfinity се секогаш тука со корисни финти поврзани со технологијата и социјалните мрежи.
Read more

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом.
Read more
filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Компанијата Apple подготвува изненадување за купувачите.
Read more
play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

НАСА вчера го објави документот Lunar Exploration Program Overview во кој ги објасни фазите и трошоците за програмата Artemis.
Read more
play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Површината на мраз во Северниот Леден Океан по втор пат падна под 4 милиони квадратни километри.
Read more

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана, кои беа пронајдени мртви претходно годинава, конечно е решена.
Read more
play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Од компанијата Sony ниту еден момент не криеја дека старите видеоигри за PS4 ќе бидат достапни за конзолата PlayStation 5, но неодамна открија дека игрите за PS3 нема да бидат достапни за новата конзола.
Read more
filter

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Компанијата Realme го претстави својот нов смартфон Realme C17 кој ќе биде достапен и на глобалниот пазар.
Read more
play_arrow

Што е најинтересно меѓу новитетите во Android 11?

Android 11 официјално беше пуштен на 8 септември како 18-та верзија на Android мобилниот оперативен систем.
Read more

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Неколку домејни поврзани со популарниот сајт за пиратско симнување содржини од интернет Pirate Bay повторно се достапни откако нивниот сопственик не ја обнови регистрацијата.
Read more