Гик

Вакцините против COVID-19 ќе имаат дејство најмногу една година

Вакцините, кои се развиваат против COVID-19, нема да бидат лек за коронавирусот и ќе имаат дејство најмногу една година, предупреди шефицата на работната група на британската Влада за пронаоѓање вакцина, Кејт Бингам.
Read more

Се „разбуди“ древно суштество по 100 милиони години под морското дно

Длабоко под морското дно, затворено во слоеви од камења стари 100 милиони години, до денес мирно хибернирала форма на живот.
Read more

Големиот мајстор на масоните во Русија ја поддржува 5G технологијата

Членовите на масонското братство на Русија го поддржаа напредокот во земјата на секое поле и ја поздравија 5G мрежата, објави радио Говори́т Москва́.
Read more
play_arrow

Топ 6 ретро видеоигри за Android

Овие видеоигри ги обожававте како деца, а некои од нив се со нова графика и нови опции. Ова се топ 6 ретро видеоигри за Android.
Read more

Габа од Чернобил како штит за астронаутите во Вселената

НАСА планира да се врати на Месечината до 2024 година, меѓу другото, и со намера да воспостави трајно човечко присуство таму до крајот на ова десетлетие.
Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Многу корисници ширум светот кои ја инсталираа новата верзија на оперативниот систем на Apple - iOS 14 забележале неочекувани промени на нивните уреди.
Read more
play_arrow

НАСА објави трејлер за претстојното лансирање на роверот на Марс

Американската вселенска агенција НАСА објави трејлер за претстојното лансирање на вселенскиот ровер Perseverance на Марс.
Read more

Првите луѓе на Facebook, Apple, Amazon и Google на сослушување пред американските конгресмени

Првите луѓе на најголемите технолошки компании Facebook, Apple, Аmazon и Google денеска ќе присуствуваат на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат нивната пазарна моќ.
Read more

Астероид ќе мине покрај Земјата во август

Астероидот 2009 PQ-1 ќе мине крај Земјата во август, но не претставува опасност за нашата планета, нагласи рускиот астрофизичар Јури Балега.
Read more

Тинејџерки открија астероид кај Марс кој се движи кон Земјата

Две тинејџерки од Индија со помош на слика од телескопот на Универзитетот на Хаваи открија астероид кој се движи кон Земјата.
Read more
play_arrow

Марс, доаѓаме: Perseverance полетува задутре

Вселенскиот ровер Perseverance в четврток ќе полета кон Марс, соопшти американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА.
Read more
filter

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Веќе некое време се шпекулира дека iPhone 12 ќе има 5,4-инчен екран, а сега се појавија и првите фотографии кои го потврдуваат тоа.
Read more
реклама

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

СЗО: Во моментов нема конечно решение за коронавирусот, а можеби нема ни да има

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more