Гик

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Twitter профилите на бројни познати личности, но и успешни компании, синоќа беа хакирани во најголемата крипто-измама досега на оваа платформа.
Read more

Spotify од денес стана достапен и за македонските корисници

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Стриминг платформата за слушање музика Spotify од вчера е достапна во Република Северна Македонија, во пакетот со уште 12 други земји.
Read more
filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

На денешен ден, 14 јули, во 1974 година основана е Европската вселенска агенција или ЕСА (European Space Agency или ESA).
Read more
play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Нови сте на Twitter, ви се допаѓа и сакате да научите повеќе опции? Еве одлично објаснување за тоа како да направите анкета.
Read more
play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Ubisoft го претстави првиот трејлер за видеоиграта „Far Cry 6“. Трејлерот го прикажува градот под режимот на Антонио Кастиљо кој го глуми Џанкарло Еспозито.
Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Новооткриена комета се движи кон Земјата, а луѓето ширум светот ќе може да уживаат во прекрасното ноќно шоу што се случува еднаш во 7.000 години, соопшти НАСА.
Read more
play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Заштитните маски и ракавици во изминатите неколку месеци во огромни количества се користат за заштита од коронавирусот.
Read more
filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Неотворен примерок од видеоиграта Super Mario Bros од 1985 година вчера е продаден на аукција во САД за рекордни 114.000 долари.
Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Венеција денеска го почна првото општо тестирање на контроверзниот нов систем на браната, чија цел е заштита на градот од големи поплави.
Read more
play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

На незнаење и страв од непознатото во 90 проценти се темелат негативните коментари за 5G мрежата, а најдобар одговор на тоа е борбата со лажните вести, оценија учесниците на дебатата „Дигитални предизвици за општествена транформација“, што
Read more
filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Компанијата Lenovo се враќа во светот на смартфоните со врвни перформанси, а нејзиниот нов уред ќе биде наменет за гејмерите.
Read more
реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more