Гик

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Благодарение на работата на климатските истражувачи при Светската метеоролошка организација, откриен е нов рекорд на најстудени температури во северната хемисфера, измерен во 1991 година на Гренланд и изнесувал -69,6 степени Целзиусови.
Read more
filter

Nokia претстави два нови смартфони со одлични перформанси

HMD Global ги претстави новите модели – Nokia 3.4 и Nokia 2.4 како и нова дополнителна опрема и HMD Connect Pro услуга која на компаниите им овозможува безбедно и транспарентно решение за глобалниот роаминг пренос на податоци.
Read more
filter

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Сингапурскиот залив Марина Беј е познат по иновативната архитектура, а благодарение на Apple на оваа локација сега се наоѓа уште еден објект со креативен дизајн.
Read more

Јапонската компанија Fujifilm има лек со кој се крати лекувањето од COVID-19

Јапонската компанија Fujifilm соопшти дека нејзиниот лек авиган, веќе одобрен за тежок грип, овозможи „статистички значајно“ намалување на времето на лекување на пациентите со COVID-19.
Read more
play_arrow

Што би се случило доколку Сонцето би било помало од Земјата?

Сончевиот Систем е само еден од многуте такви во огромната вселена. Нашиот систем го има Сонцето на средината и 8 планети со речиси кружни орбити кои гравитираат околу него.
Read more

Метеоролозите останаа без имиња за бурите

Атлантскиот Океан оваа година доживеа толку многу бури, така што снема имиња за други бури, објави Светската метеоролошка организација (СМО).
Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Луѓето кои имале денга треска најверојатно развиле одреден имунитет на COVID-19, наведува во проф. Мигел Николилас од Универзитетот Дјук во САД.
Read more
play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Во најновото видео на TED-Ed, Лоренс Хртс смета дека еволуцијата на луѓето не е запрена, односно објаснува дали човечката еволуција е забрзана или забавена сега.
Read more
filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Компанијата OnePlus ќе го претстави својот нов смартфон OnePlus 8T на 14 октомври.
Read more
play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Дечките од Howfinity се секогаш тука со корисни финти поврзани со технологијата и социјалните мрежи.
Read more

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом.
Read more
filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Компанијата Apple подготвува изненадување за купувачите.
Read more
реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more