Гик

play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

По електричните автомобили, на ред е промоција и на електричните авиони. Најголемиот досега направен авион на електричен погон е Cessna Grand Caravan. Не работи на гориво, туку, нормално, работи на струја.
Read more
play_arrow

SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

За прв пат приватна компанија лансираше од вселенскиот центар Џон Кенеди, во соработка со НАСА. Воедно тоа е и прво лансирање од територијата на САД по речиси 10 години.
Read more

Microsoft заменува новинари со роботи

Microsoft ќе замени десетици новинари со автоматски системи за избор на вести на веб-страницата MSN, јавија медиуми од САД и Обединетото Кралство.
Read more

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Facebook е забранет од платформата поради користење т.н. трол-фарми од Северна Македонија и Филипините, соопшти Facebook.
Read more
play_arrow
filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Компанијата на Елон Маск SpaceX го одложи лансирањето на ракетата Falcon 9 која требаше да однесе двајца астронаути на НАСА во вселената, како причина наведувајќи ги неповолните временски услови.
Read more
play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

SpaceX вечерва од Флорида треба да лансира двајца Американци во орбитата, тоа ќе биде прв лет на астронаути на НАСА од американска територија по 9 години.
Read more
filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Lenovo претстави два нови таблетa со оперативен систем Windows 10.
Read more
play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Видеоигрите доживеаја невиден бум за време на пандемијата со коронавирус, со оглед на тоа дека многу луѓе ширум светот беа затворени во нивните домови и им требаше релаксација и занимација.
Read more
play_arrow
filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Новиот смартфон на Realme конечно пристигнува на европскиот пазар и ќе се продава по цена од 499 евра.
Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Пекинг планира мисијата Tianwen-1 да почне во јули, со лансирање ровер на Црвената планета. Тоа би значело дека ќе биде пред лансирањето на Perseverance, планираната мисија на НАСА.
Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Американската вселенска агенција НАСА се подготвува за новата вселенска мисија и бара учесници кои се подготвени да живеат заедно со неколку членови на екипажот во изолација, во период од 8 месеци.
Read more
filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Samsung оваа година ќе ги претстави Galaxy Note 20 и 20 Plus, a сега се појавија и нови детали за овие два смартфона.
Read more
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more