Гик

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Двајцата космонаути, кои следната среда првпат ќе полетаат со ракетата Falcon 9 на приватната компанија SpaceX пристигнаа вчера во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида.
Read more
play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Компанијата Microsoft неодамна претстави неколку нови уреди, а фокусот беше на лаптопот Surface Book 3 и таблетот Surface Go 2.
Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Официјално е потврдено дека апдејтот Euro 2020 за популарната фудбалска симулација Pro Evolution Soccer (PES) ќе стигне на 4 јуни.
Read more

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Netflix започна со враќање на нормалниот квалитет на стримување во неколку европски земји откако претходно го намали квалитетот за да се намали оптовареноста на интернет провајдерите.
Read more

Откриени седум нови коронавируси кај лилјаци во Африка

Во африканската држава Габон научници открија седум нови видови на коронавирус, но сè уште не е познато дали можат да преминат на човек и да предизвикаат нова пандемија, пишува New Scientist.
Read more
play_arrow

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Хамако Мори официјално е признаена за најстара гејмерка во светот. Родена е на 18 февруари 1930 година и има 90 години. Нејзиниот YouTube канал моментално има над 150.000 претплатници.
Read more

Во Вселената, сѐ изгледа поинаку

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните земни навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби, дејствија – онде горе изгледаат поинаку.
Read more
filter

Гејмерите го изградија најголемиот град во Minecraft

Играчите на популарната игра Minecraft не престануваат да воодушевуваат со своите креации. Овој пат ни покажаа реалистичен град кој е најголем во играта и не престануваат со градење.
Read more
play_arrow

Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Американските воздухопловни сили успешно го лансираа вселенскиот авион X-37B, со помош на ракетата Atlas V. Лансирањето беше извршено вчера, со ден задоцнување поради лошите временски услови во саботата.
Read more
play_arrow
filter

Dell претстави два нови лаптопа

Компанијата Dell претстави два нови лаптопа, а нивните главни карактеристики е тоа што се тенки и многу моќни.
Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Компанијата Facebook ј купи GIF платформата Giphy по цена од 400 милиони долари. Преговорите за купопродажба почнаа пред пандемијата, а завршија успешно.
Read more
play_arrow

Epic games дозволи бесплатно преземање на GTA V

Epic games одлучи привремено да дозволи бесплатно преземање на популарната игра GTA V.
Read more
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more