Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Како да се справите со стерилитетот, кој сè ги погодува и мажите, и жените?

Сè повеќе парови имаат проблеми со зачнувањето, а стерилитетот подеднакво ги погодува и мажите, и жените, иако се чини дека за мажите помалку се зборува. Дали проблемот се крие во гените или во нездравиот начин на живот? И што треба да се направи за и двајцата да добијат потомство?

Во утринската програма на телевизија ПРВА гостуваше гинекологот Александар Љубиќ кој зборуваше за овој сè поприсутен здравствен проблем кај паровите.

„Според статистичките податоци, нивото на причините за стерилитет и кај мажите и кај жените е исто“, објасни докторот. А кога е вистинскиот момент парот да побара стручна помош, објасни дека тоа зависи од еден фактор.

„Тоа секако зависи од возраста на парот, додека периодот на незаштитен однос кој не доведува до бременост се разликува од возраста на жената“, вели докторот.

Колку е постар парот или жената е над 40 години, толку се помали шансите за природно зачнување.

„Целата наша средина и начин на живот влијае на можноста за бременост, но и голем број различни фактори имаат улога во тоа, како што се гените, хормоналните пореметувања, загадената средина, пушењето, исхраната, стресот... Со природното зачнување, многу е важен психолошкиот момент, паровите да имаат поддршка на почетокот и желба да не се откажуваат“, објасни тој.

Неодамна, сè повеќе се развиваат нови техники за биолошка генска терапија кои помагаат во дијагнозата и поддршката на вештачкото оплодување јајце-клетки.

Конечно, лекарот ги советува паровите навреме да размислуваат за потомството, да се трудат да живеат што е можно поздраво, додека жените однапред да размислуваат за здрав начин на живот.

Тагови
реклама

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Кинеските научници на Месечината пронајдоа гориво на иднината

Read more

Здравје

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Read more

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Read more

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Read more

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Read more
 

Магазин

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Читај повеќе
  • play_arrow
Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе