Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Со одржување на главната вечер на Таксират вечерва официјално ќе биде затворено годинашното, 24. издание на музичкиот фестивал со осумчасовна концертна прослава и 12 музички изведувачи кои ќе настапат на две бини во арената „Борис Трајковски“.

Организаторот во понеделникот го објави и распоредот на програмата по кој учесниците вечер ќе излаегуваат на сцената:

Први на главната бина и задолжени за официјалното отворање на ова фестивалско финале ќе настапи групата „Зад аголот“. Покрај нив, и тоа за прв пат во земјава ќе настапи британската трап-џез сензација „IAMDDB“ и групата треш метал бендот „Sodom“ од Гелзенкирхен, Германија.

Remote video URL
Remote video URL
Remote video URL

Френетичната атмосфера годинава со енергичните каталонци „La Pegatina“, како и инди-поп тандем во регионов „Buč Kesidi“ кои доаѓаат од Србија.

Remote video URL
Remote video URL

Полноќниот дел од програмата е резервирана за артистите од електронската музичка сцена и тоа најпрво настапот на DJ Flooder. Сетот за затворањето на целиот фестивал е резервиран за германскиот техно великан Ben Klock.

Remote video URL

На втората, „Трапсират“ бината, паралелно ќе се одвива програмата со најзвучните претставници од домашната и регионалната трап сцена, а во листата на изведувачи се запишуваат Hiljson Mandela, Ba$ha, Young Dadi, Donplaya и Prince$$ Donatsu.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

МК сцена

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Read more

„Као какао“ на Леб и сол по 35 години повторно на винил

Read more

Трпчески: Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

Read more

Таксират меѓу најдобрите фестивали во Европа

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Читај повеќе
  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе