Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Нежното родителство е метод на воспитување што се потпира на емпатија, разбирање и почит.

Во својата нова книга „5-те принципи на родителството: вашиот суштински водич за воспитување добри луѓе“, психологот Алиса Пресман опишува како родителите може да воспитуваат еластични деца.

Еден од клучните чекори е саморегулацијата, или способноста да се одговори на искуствата на начин кој е општествено прифатлив. Оваа вештина е дел од негувањето на нежното родителство. Сепак, психологот забележува дека родителите понекогаш погрешно ја пренесуваат оваа вештина на своите деца.

„Примарниот начин на кој доенчињата и децата учат за саморегулација е преку корегулација, која вклучува различни видови одговори, како што се присуство, смирувачки тон на гласот и моделирање на процесот на смирување од страна на родителите“, изјави Пресман за CNBC.

Наместо да ги криеме нашите чувства, треба да зборуваме за нив

„Со споделување на нашето чувство на смиреност со децата, полека ги учиме како сами да ги регулираат своите емоции“, објаснува психологот.

Но, некои родители погрешно грешат корегулацијата за глумење среќа, вели Пресман, бидејќи веруваат дека децата не можат да се справат да го видат својот старател вознемирен или фрустриран. Сепак, ова може да ја порази целта на корегулацијата, која има за цел да им покаже на децата дека дури и кога доживуваме тешки емоции, можеме да останеме смирени. Затоа, наместо да ги криеме чувствата од децата, треба да зборуваме за нив.

„Можете да се обидете да кажете: ‘Толку сум иритиран/а во моментов што ми е предизвик да се фокусирам на она што го правам. Дозволи ми да земам длабок здив и да се обидам да се смирам’“, советува Пресман.

Сепак, тоа не значи дека секоја наша мисла треба да ја споделуваме со нашите деца.

„Клучно е да бидете свесни за сопствените чувства и искуства, но да не ги пренесувате на вашите деца“, заклучува психологот.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Живот

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Read more

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Read more

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе