Главниот град на Северна Кореја во локдаун поради „недефинирана респираторна болест“

Властите во главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, наредија петдневен локдаун поради зголемен број случаи на недефинирано респираторно заболување, објави во средата NK News со седиште во Сеул.

Во известувањето не се споменува COVID-19, но се вели дека жителите на градот мора да останат во своите домови до недела и да се подложуваат на проверки на телесната температура повеќе пати на ден.

Во вторникот беше објавено дека жителите на Пјонгјанг складирале залихи во очекување на построги мерки. Не е познато дали другите области на Северна Кореја воведоа нови ограничувања.

Северна Кореја првпат ја „призна“ епидемијата на COVID-19 во 2022 година, но до август прогласи победа над вирусот. Таинствениот режим никогаш не потврди колку луѓе се заразени со Ковид, очигледно поради недостаток на средства за спроведување на широко тестирање.

Наместо тоа, известуваа за дневните бројки на пациенти со покачена температура, кој се искачи на 4,77 милиони во популација од околу 25 милиони. Но такви случаи нема пријавено од 29 јули. Државните медиуми продолжија да известуваат за антипандемиските мерки за борба против респираторните заболувања, вклучително и грипот.

Во вторникот, државната новинска агенција KCNA соопшти дека градот Каесонг, во близина на границата со Јужна Кореја, ги интензивирал кампањите за јавна комуникација „за сите вработени луѓе да се усогласат со прописите против епидемијата“.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе

До Собранието испратен Предлог-закон за амнестија на осудените за настаните од 27 април

Читај повеќе