Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Научниците тврдат дека просечната температура на швајцарските Алпи расте двојно побрзо и предупредуваат дека климатските сценарија се оствариле многу побрзо отколку што се надевале.

Швајцарските глечери годинава се топеле со најбрзо темпо откако пред повеќе од еден век е започнато бележењето на податоци, соопшти GLAMOS, телото за мониторинг.

Топењето било до толку екстремно што на една локација се појавила основната карпа која со милениуми била под мраз, додека на друго место е откриен авион кој исчезнал пред децении, во 1968 година. Многу помали глечери потполно исчезнале. Во однос на минатата година, глечерите годинава изгубиле дополнителни 6% од преостанатиот мраз.

URL

„На основа на климатските сценарија знаевме дека ќе дојде до ова, но во некој момент во иднина. Сознанието летово дека иднината веќе стигнала беше изненадувачко и шокантно искуство“, вели Матиас Хус, водечко лице во GLAMOS.

Повеќе од половината глечери на Алпите се наоѓаат во Швајцарија, а во оваа област просечната температура расте двојно побрзо отколку на глобално ниво. Научниците ширум Алпите, вклучително и Хуис, биле приморани итно да ја поправат својата опрема на десетина локации бидејќи поради топењето на мразот постоела опасност од поместување на мерните шипки и загуба на податоците.

URL

Годинава се изгубени околу 3 кубни километри мраз, што е последица на исклучително малите врнежи на снег минатата зима во комбинација со топлотните бранови кои се повторуваат. Врнежите од снег овозможуваат обновување на мразот што се истопил преку летниот период и помагаат глечерите да се заштитат од дополнително топење така што ја одбиваат сончевата светлина назад во атмосферата.

реклама

Вести

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Read more
 

Гик

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе