Гледајте го во живо лансирањето на роверот Perseverance на Марс

НАСА денеска ќе го лансира роверот од новата генерација Perseverance на Марс, а лансирањето може да го следите во живо.

Лансирањето ќе биде од Кејп Канаверл на Флорида во седум часот и 50 минути по локално време, а роверот на Марс треба да пристигне во февруари следната година. Мисијата чини 2,4 милијарди долари. 

НАСА вчера објави трејлер за претстојното лансирање, а во видеото е сумирана целата мисија.

Роботот со големина на мал автомобил ќе бара знаци на живот и можно постоење на микроби на Марс – сега или во минатото.

Претходните американски ровер-мисии покажаа дека животот на Марс е можен, т.е. дека постојат поволни услови за живот (јаглерод, вода и поволна клима).

Лансирањето кое почнува во 13 часот може да го гледате тука:

Remote video URL
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Поради неисплатени плати работник во Германија сруши половина зграда

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Вести

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Read more

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Read more

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе