Гледајте ја во живо инаугурацијата на Бајден

Свечената инаугурација на Џо Бајден почна во 10:30 часот по локално време (17:30 по македонско).

Потпретседетелката Камала Харис веќе ја положи заклетвата, откако Лејди Гага ја испеа американската химна.

По настапот на Џенифер Лопес и Бајден ќе ја положи заклетвата како 46.  претседател на САД.

Remote video URL

Церемонијата вообичаено во живо ја следат стотици илјади луѓе, но овој пат се очекуваат многу помалку набљудувачи поради епидемиолошките мерки во епидемијата на коронавирусот од кој досега починаа повеќе од 400.000 Американци.

Трамп денеска ја напушти Белата куќа и ѝ се обрати на јавноста, велејќи дека „ќе се врати во некаква форма“. Бајден на Twitter објави дека денеска е нов ден во Америка.

Трамп му оставил порака на Бајден во Белата куќа, но содржината на пораката не е објавена.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе