Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Според списанието Healthline, гледањето на хорор филмови може да има позитивно влијание на психата на луѓето и да ги ублажи симптомите на стрес и анксиозност бидејќи според психолозите предизвикува „соочување со стравот“ што е најдобар начин за да го победите истиот.

Чудовишта под креветот, зомби, маскирани со моторна пила не се првите работи што ви паѓаат на ум кога се обидувате да се смирите.

Во интервјуто за документарниот филм „Fear in the Dark“(1991), Вес Крејвен изјави дека хорор филмовите не предизвикуваат страв, туку го ослободуваат.

Адреналинот предизвикан од хорор филмовите може да биде добар за мозокот на просечниот гледач.

Нашето тело ни кажува дека сме во опасност, но знаеме дека на седиштата во киносалите или во своите дневни соби сме сигурни.

Хорорите може да ве научат како подобро да се справите со стресот во реалниот живот. Во текот на стресниот филм се изложувате на сценарио кое може да ви предизвика да се чувствувате лошо и на тој начин ќе научите како да се справите со стресот во овие моменти.

Сепак, хорор филмовите може да влијаат и негативно на некои луѓе, особено на оние коишто се чувствителни бидејќи филмот ќе им предизвика чувство на стрес и паника.

Remote video URL
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Филм & ТВ

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Read more

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Read more
 

Сцена

  • filter

Scream 5: Кој се крие зад маската на убиецот?

Читај повеќе

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради новиот сој на корона „воскресна“ филм од 1963 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку заработи Мараја Кери oд божиќната песна „All I Want For Christmas Is You“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите хорор филмови кои не смеете да ги гледате сами

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „No Time to Die“

Читај повеќе

Режисерот Филиповиќ во боите на виножитото: Не постои дел од мене од кој се срамам

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 скриени детали на филмски постери

Читај повеќе