Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Познато е дека долгото гледање во екрани може да го оштети видот.

Ново откритие во оваа област е дека видот најмногу ни страда кога ги користиме мобилните телефони на сончеви места. УВ светлината може да предизвика акумулација на течност и затоа да доведе до отекување на мрежницата. Научниците неодамна го открија ова кај двајца пациенти кои претрпеле делумно губење на видот откако користеле мобилни телефони на сонце.

Една пациентка го користела смартфонот додека лежела на плажа, а друг пациент го користел на скијачка патека. Нивното делумно слепило било предизвикано од гледање во мобилниот додека биле на сонце, а им била дијагностицирана соларна макулопатија.

Оваа состојба најчесто се јавува поради директно гледање во сонце, но сега е утврдено дека може да настане и поради гледање во мобилен телефон додека сонцето се рефлектира од него. Добрата вест е што можеме да се заштитиме и од ова со користење на очила за сонце со соодветна заштита на стаклото.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе