Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Во морето од негативни вести поврзани со пандемијата и масовните демонстрации против полициската бруталност, на сите добро ни доаѓа убава вест, збор, порака...

Токму таква позитива најдовме на профилот на битолчанецот Даниело Божиновски кој објави видео од кое застанува здивот. Видео кое ги покажува непроценливите и ненадминливи убавини на нашата Македонија, кое зрачи со слобода и инспирација – диви коњи во кас по падините на Пелистер.

„Можеби оваа снимка е една од најубавите што сум ги снимил сиве овие години, денови, саати поминати на планина. Уживајте во кратково видео. Јас им се восхитував додека ги гледав. Бисер Балкански... Wild Horses... ама не од Rolling Stones“, напиша Даниело во објавата.

Видеото е снимено на преспанската страна на Пелистер, на граничната линија со Грција, помеѓу врвовите Балтан и Цуце. Под овие врвови се наоѓаат селата Брајчино и Љубојно, раскажа Даниело за Kajgana.com.

Уживајте во глетката!

Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе