Gmail ја исклучи опцијата Dark Mode за некои корисници

Многу корисници на апликацијата Gmail забележаа неочекувана промена – исчезна една од најновите опции.

Можеби опцијата Dark Mode (темен режим) не е најомилена меѓу корисниците, но е многу добра за дисплејот на вашиот телефон (ако имате  OLED екран), а исто така е помалку напорна за очите.

Компанијата Google почна со воведување на опцијата Dark Mode за својата апликација Gmail, наменета за оперативните системи Android и iOS, од септември, 2019 година.

Од Google тогаш рекоа дека за оние корисници кои веќе користат Android 10 или iOS 13 и имаат Dark Mode вклучен на системско ниво, Gmail автоматски ќе се прилагоди на Dark Mode.

Сега е исклучена можноста да се активира темниот режим со постапката: Gmail -> Settings -> General settings -> Theme.

Ова се однесува главно на телефони со оперативен систем Android 10, но и некои iOS корисници се жалаат дека веќе ја немаат опцијата.

Засега од Google се немаат огласено во врска со исчезнувањето на опцијата Dark Mode за Gmail апликацијата. Можно е да станува збор за едноставна грешка, но исто така е можно компанијата да открила проблем со темниот режим и свесно ја повлекла опцијата.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Софтвер

Водич за почетници - како да користите Twitter?

Read more

Како да го користите стикерот за поддршка на мали бизниси на Instagram?

Read more

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

Read more

Како да користите Spotify?

Read more

Гик

  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе