Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Во овие студени денови ни треба нешто да ни ги стопли душата и телото.

Оваа зимска супа е многу здрава, а нема да потрошите многу за да ги купите потребните состојки.

За супата ќе ви бидат потребни:

200 грама бело пилешко месо

1 главица кромид

1 морков

1 компир

3 лажици кисела павлака

сол, бибер

магдонос по вкус

Подготовка:

Кромидот се сече на коцки и се динста, па се додава ситно сечканиот преостанат зеленчук. По неколку минути додадете го месото исечкано на коцки и зачинете по вкус.

Додадете вода и варете на средно силен оган додека сè не омекне.

Се промешува павлаката со малку вода од супата и се додава во тенџерето.

На крај ставете го магдоносот и варете уште една минута.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Рецепти

Брз појадок: Омлет во векна багет

Read more

Рецепт на денот: Лажна лазања со пилешко и паста

Read more

Може да биде појадок или вечера: Солена пита со сирење и спанаќ

Read more

Појадок од микробранова за оние кои секогаш брзаат наутро

Read more
 

Магазин

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Читај повеќе

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Читај повеќе

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Читај повеќе