Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Автомобилскиот визионер е одговорен за низа дела кои имаа значително влијание врз светската автомобилска индустрија, а сега претставува револуционерен електричен модел.

Погодувате, зборуваме за Малколм Бриклин, личноста која го донесе Subaru во Америка, но и ја овозможи југословенската „зделка на векот“. Бриклин успешно го пласираше Југото во Америка, а потоа најде партнер во Кина во форма на брендот Cherry.

Кинескиот бизнис не одеше добро, но овозможи создавање на Visionary Vehicles, што работи и денес. Некаде помеѓу санкциите против Југославија и напуштањето на Yugo и потрагата по партнер во Кина, Бриклин, како експерт по електротехника, одлучи да развие електричен транспортер.

Бриклин соработуваше со силни играчи и започна со производство на електричен велосипед, но бизнисот пропадна поради преголемата цена на велосипедот, која беше околу 1.400 до 1.900 долари. Сепак, електричниот сон живееше.

Пристигна Bricklin 3EV. Првите контури на моделот оживеаја во концептна форма во 2020 година, а сега дојде време да се тестира прототипот. Станува збор за електрично возило на три тркала кое се карактеризира со неконвенционален дизајн, во најмала рака.

Remote video URL

Тој нема никаква сличност со SV-1, спортски автомобил што Бриклин го произведе во 70-тите. Според достапните податоци, 3EV има еден електричен мотор, батерии сместени во средината и опсег од 440 км.

Велат дека автомобилот е дизајниран од луѓе со искуство во креирање на тркачки автомобили. Уште поимпресивна е внатрешноста со импресивна опрема, вклучувајќи и системи за помош. Сепак, она што е особено изненадувачки е најавената цена од 28.980 долари.

Пред овој проект има многу прашања, па се уште не се познати техничките карактеристики, датумот на почетокот на производството, како и изведбата. Нема сомнение, ова е уште еден хаотичен проект зад сè уште активен 85-годишен визионер, за кој многумина искрено би сакале да успее.

Remote video URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе