Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Куркумата се смета за супернамирница која има многу позитивни ефекти за здравјето.

Куркумата е ефикасна против главоболкa и се препорачува како вид третман, особено за луѓето кои страдаат од мигрена.

Луѓето кои имаат проблеми со акните треба да користат маска од куркума. Куркумата има антибактериски и противвоспалителни својства кои ќе ви помогнат во борбата против акни.

Куркумата може да ви помогне и за детоксикација на организмот.  Истражувањата покажаа дека куркумата им помага на пациентите со дијабетес тип 2 бидејќи има противвоспалителни дејства и го регулира нивото на шеќер во крвта.

Куркумата содржи куркумин кој помага во борбата против различни вируси, вклучувајќи го грипот.

Истражувањата покажаа дека куркумата може да ги ублажи и болките во стомакот.

Докажано е и дека ги ублажува симптомите на ПМС.

Може да го намали и нивото на лошиот холестерол и да го подобри нивото на добриот холестерол, што е особено важно за здравјето на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Куркумата ги олеснува и болките во зглобовите, вкочанетост и борба против артритис.   

Читајте следно: Какао и куркума – најздравиот напиток за оваа зима

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе

Oбединети балкански дизајнери на шоурум со триесет европски брендови

Читај повеќе

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Читај повеќе