Го оставивте автомобилот на сонце?

Со доаѓањето на летните горештини и дневни температури од 40°C, автомобилите може да станат жешки како рерна, особено ако стојат на сонце.

Еве како да го одржувате автомобилот ладен, особено ако немате клима уред.

Исчистете

Топлината може трајно да ги оштети ЦД-ата, електронските уреди и мобилните телефони, музичките плеери, играчките. Доколку ретко користите одредени работи во автомобилот, оставете ги дома, а потребните чувајте ги во багажникот.

Паркирајте под сенка

Со паркирање под дрво, ризикувате да добиете нечистотија или птичји измет на покривот или прозорците, но барем тоа ќе биде попријатно и поподносливо. Ако нема сенка „ни за лек“, оставете го автомобилот така што сонцето директно ќе удри во задното стакло, никогаш во шофершајбната. Ова ќе избегне екстремно загревање на предните седишта и на воланот.

Заштита за шофершајбната

Со заштитна фолија за ветробранското стакло ќе ја заштитите внатрешноста на возилото од најсилните сончеви зраци. Топлината нема да исчезне, но дефинитивно ќе биде се поподнослива. Покрај тоа, овие фолии придонесуваат за побрзо ладење на автомобилот откако ќе се вклучи климата.

Заштита на страничните прозорци

Овие „уреди“ одлично ги штитат задните седишта и децата од топлината. Успеваат и до некаде да ја намалат температурата. За жал, само полуксузните автомобили имаат заштитни „ролетни“ во стандардната опрема.

Кожени седишта

Кожените седишта и воланот можат да станат толку жешки што да предизвикаат сериозни изгореници. За да го избегнете ова, треба да ставите крпи или некој заштитен материјал на седиштата. Тоа е она што ќе го спречи првиот контакт со жешките седишта.

Ќе ја ублажите топлината на воланот така што ќе истурите малку вода на парче ткаенина и ќе го избришете воланот. Исто така, добро е да имате шише со распрскувач полно со вода. Иако водата може веднаш да испари, таа директно ќе ја намали високата температура. По само неколку прскања, воланот, менувачот и металните делови ќе се вратат на нормална температура.

Внимателно со појасите

Иако звучи банално, металните токи на безбедносните појаси можат да се загреат до крајност, толку многу што можат да предизвикаат изгореници. Затоа, треба да се внимава при носење појаси, особено за децата. И во овој случај ќе помогне прскањето со вода или бришењето на затворачите со влажна крпа неколку пати по ред.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе