ЛА ЛИГА 2019/20

Го платија 120 милиони евра за да седи на клупа

Барселона синоќа одигра 2:2 со Атлетико Мадрид и по саботното реми на гости кај Селта, направи нов чекор назад во однос на лидерот Реал Мадрид.

„Штета. Цело време ни станува сѐ потешко и потешко. Се оддалечуваме од титулата, но мора да продолжиме да работиме“, рече Кике Сетјен по натпреварот.

Сетјен беше соочен и со прашања за Антоан Гризман. Шефот на стручниот штаб на Барса има сѐ помалку пријатели во клубот, а сега сите сакаат да знаат зошто на мечот против Атлетико Мадрид при резултат од 2:2 реши да го внесе во игра Французинот дури во 90-та минута.

Секако, кон сево ова придонесува и фактот дека Гризман е едно од најскапите засилувања во историјата на Барселона – минатото лето беше платен неверојатни 120 милиони евра.

„Не може сите да играат“, почна Сетјен на прашањето за Французинот, а потоа сите ги изненади со понатамошниот одговор.

„Тешко е да го ставите Гризман во игра, а да не ја дестабилизирате екипата. Можеби не е логично да го внесете во 90-та минута, но со таков играч секогаш мислите дека тој може нешто да направи.“

Се поставува прашањето зошто Барса издвои 120 милиони евра за играч кој го дестабилизира тимот кога е на терен, а Сетјен инсистира дека Гризман уште е важен.

„Само околностите ме присилија да го ставам на клупа. Знам дека на Гризман му е тешко и ќе разговарам со него на следниот тренинг, ама нема да му се извинам. Јасно ми е дека можеби се чувствува лошо, ама и јас се чувствувам лошо бидејќи Антоан е одличен фудбалер и одлична личност“, заклучи Сетјен, отворајќи уште многу дилеми со ваквиот одговор.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе