Го продолжуваат животот: 4 задолжителни прегледи за мажи

Податоците покажуваат дека мажите живеат пократко, почесто се разболуваат, повеќе консумираат алкохол и психоактивни супстанци. Кога на тоа ќе се додаде фактот дека мажите работат потешки и поопасни работи и поретко одат на лекар, не е чудно што живеат дури пет години пократко од жените.

Истражувањата покажуваат дека речиси 100.000 мажи годишно умираат пред да наполнат 75 години, наспроти 60.000 жени.

Според најновите студии од Обединетото Кралство, вкупно 22% од мажите умираат пред 65-годишна возраст, наспроти 13% од жените, а 42% умираат пред 75-тата година, наспроти 26% од жените.

Сепак, статистиката е охрабрувачка бидејќи покажува дека мажите родени во 2006 година ќе живеат 3,6 години подолго, а жените 1,9 години повеќе од оние родени во 1990 година.

За да го подобрат своето здравје и да спречат прерана смрт, мажите треба редовно да одат на овие превентивни прегледи:

Колоноскопија

Испитувањето на дебелото црево е многу важно, особено по 50-тата година од животот, бидејќи ракот на дебелото црево е едно од најчестите малигни заболувања, а многу почесто ги погодува мажите отколку жените. Една од причините е што мажите доцна се јавуваат на лекар по симптомите, а поретко одат на колоноскопија. Доколку постои семејна предиспозиција за оваа лоша болест, треба да одите на колоноскопија по 30-тата година од животот.

Сексуално преносливи болести

Тестирањето за сексуално преносливи болести е важно, бидејќи тие можат долго да се кријат во телото, па дури и да предизвикаат прерана смрт. Важно е да се напомене дека сите луѓе, особено мажите кои се повеќе склони кон поголеми сексуални слободи, на возраст од 16 до 65 години, треба да се тестираат за ХИВ и хепатитис барем еднаш во животот, а почесто ако имале сексуални односи без заштита.

Телесна тежина

Иако на повеќето луѓе не им треба лекар за да ја забележат дебелината, добро е лекарот да го пресмета индексот на телесна маса или БМИ. Од 18,5 до 24,9 се сметаат за нормални, додека сè над тоа носи поголем ризик и потреба од почести лекарски прегледи.

Ниво на холестерол

Американското здружение за срцево здравје советува дека мажите по 20-годишна возраст треба редовно да го проверуваат нивото на холестерол во крвта, и тоа на секои шест години. Според лекарите, оваа вредност е важен показател за состојбата на крвните садови, како и за ризикот од мозочен и срцев удар. Мажите многу почесто заболуваат од срцеви заболувања, а повеќето од нив успешно се лекуваат доколку се забележат на време.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе