Гејминг

„God of War“ прогласена за видеоигра на годината во изборот на Game Awards

7. декември 2018 - 11:20 | К.З.

Конкуренцијата за видеоигра на годината во 2018 година е посериозна од било кога претходно, со имиња како „Red Dead Redemption 2“, „Assassin’s Creed Odyssey“ и „Marvel’s Spider-Man“, но името на победникот е сепак еден наслов кој со години е меѓу фаворитите на гејмерите ширум светот.

„God of War“ ја однесе најпрестижната награда за видеоигра на годината во изборот на Game Awards на церемонијата која се одржа синоќа.

„Вие, фановите секаде низ светот имате исти големи соништа како и нас, а тоа е одлично чувство кое ни дозволи да влеземе во студиото и да направиме нешто како ‘God of War’“, рече Шенон Стадстил, извршниот продуцент на играта, додека ја примаше наградата во име на Sony Santa Monica Studios.

Иако главната тема на разговор во гејминг индустријата годинава беа „Fortnite“ и „Red Dead Redemption“, сепак „God of War“ беше прифатена како најдобра игра од страна на критичарите и покрај тоа што нема толку голема играчка база како претходно наведените две игри.

 „God of War“ ги освои и наградите за Најдобра режија и Најдобра акција/авантура, додека „Red Dead Redemption“ ги понесе наградите за Најдобар наратив/приказна и Најдобра музика.

Коментирај