Фудбал

Годините се само бројка: 36-годишниот Кваљарела двоен стрелец за Италија

27. март 2019 - 8:29 | МИА

Парма, 26 март 2019 (МИА) – Завршија последните осум дуели од вториот круг од квалификациита за ЕП 2020. Денешниот ден понуди неверојатни судири по терените на Стариот континент, каде видовме цели 32 гола.

Италија очекувано го прегази Лихтенштајн со 6:0. Шпанија, исто така, запиша нова победа, иако само 2:0 како гостин на Малта.

Големите драми, сепак, беа во натпреварите Норвешка – Шведска и Швајцарија – Данска. Двата судири понудија многу емоции и завршија со резултат 3:3.

Резултати и стрелци во квалификациите за ЕП 2020, 2 коло:

Од 20:45 часот:

Група „Д“:

 

Ирска – Грузија 1:0

1:0 Хуријан (36)

 

Швајцарија – Данска 3: 3

1:0 Фројлер (19)

2:0 Џака (66)

3:0 Емболо (76)

3:1 Јоргенсен (84)

3:2 Гиткјаер (88)

3:3 Далсгард (90 + 4)

 

Група „Ф“:

 

Малта – Шпанија 0:2

0:1 Мората (31)

0:2 Мората (73)

 

Норвешка – Шведска 3:3

1:0 Јонсен (41)

2:0 Кинг (59)

2:1 Клаесон (70)

2:2 Куаисон (86)

2:3 Куаисон (90 + 1)

3:3 Камара (90 + 7)

 

Романија – Фарски Острови 4:1

1:0 Деац (26)

2:0 Кешеру (29)

3:0 Кешеру (33)

3:1 Давидсен (40)

4:1 Пушкаш (63)

 

Група „Ј“:

 

Од 18:00 часот:

Ерменија – Финска 0:2

0:1 Јенсен (14)

0:2 Сојри (78)

 

Од 20:45 часот:

 

Босна и Херцеговина – Грција 2:2

1:0 Виска

2:0 Пјаниќ (15)

2:1 Фортунис (64-пенал)

2:2 Коловос (85)

 

Италија – Лихтенштајн 6:0

1:0 Сенси (17)

2:0 Верати (2)

3:0 Кваљарела (35-пенал)

4:0 Кваљарела (45+3-пенал)

5:0 Кин (70)

6:0 Паволети (76).

Коментирај