Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги сруши рекордите на Федерер

МИА/КАЈГАНА
/ 15.05.2020 / 09:21

Светскиот ракет број 1, Новак Ѓоковиќ е уверен дека ќе ги сруши рекордите на легендата Роџер Федерер.

Српскиот тенисер моментално има 17 трофеи од „големите четири“, како и 282 недели како број 1 во светот, додека Федерер триумфираше 20 пати на Грен слем турнирите и помина вкупно 310 недели на врвот.

– Верувам дека можам да бидам тенисер со најмногу слем титули и да го подобрам рекордот за останување на првото место. Ова се моите јасни цели, рече Ѓоковиќ.

Тој додаде дека може да игра професионално до 40-годишна возраст.

– Не верувам во граници. Мислам дека границите се илузии на нашето его или на нашиот ум, додаде Србинот.

Remote video URL
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Низ фотографии: Погледнете како изгледа Нагорно-Карабах додека трае конфликтот

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Тенис

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Read more

Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ го елиминираше противникот на стартот на Ролан Гарос

Read more

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Read more

Спорт

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Читај повеќе

Левандовски ја освои наградата за Играч на годината

Читај повеќе

Жрепката ги одреди групите во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Фортуната реши: Роналдо против Меси во ЛШ

Читај повеќе

Мануел Нојер е најдобриот голман за изминатата сезона

Читај повеќе

Пандев нема да игра викендов, одложен натпреварот со Торино

Читај повеќе

Клоп пред мечот со Арсенал: Не можеме да ги игнорираме околностите

Читај повеќе

В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

Читај повеќе

Денеска сите очи вперени кон Женева: Жрепка за Лига на шампиони

Читај повеќе