АВСТРАЛИЈА ОПЕН 2023

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Филип Здравески
/ 27.01.2023 / 12:20

Многу полесно од очекувањата Новак Ѓоковиќ ја реши полуфиналната пресметка со Американецот Томи Пол и се избори за ново финале на првиот Грен слен во календарот.

Американскиот тенисер, кој е рангиран на 35. место на АТП, даваше отпор само во првиот сет кога по водството на Ѓоковиќ од 5-1 успеа да се врати во игра израмнувајќи на 5-5. Сепак, Србинот го доби првиот сет со 7-5.

Потоа деветкратниот освојувач на Австралија опен буквално го растури американскиот тенисер во наредните два сета, кои ги доби со 6-1 и 6-2, и со убедливи 3:0 се пласираше во финалето.

URL

Во големото финале од утринава чека Гркот Стефанос Циципас кој по три и пол часовна игра со 3:1 го совлада Русинот Карен Хачанов. Новак во своето десетто финале влегува со перфектен скор - досега нема пораз во финале на Австралија опен. Циципас, кој е 11 години помлад од Ѓоковиќ, досега нема освоено Грен слем турнир, а ова ќе му биде само второ финале откако во 2021 играше за пехарот на Ролан-Гарос кога загуби од, погодувате, Новак Ѓоковиќ.

Remote video URL

Финалниот натпревар во Мелбурн е закажан за в недела од 9:30 часот по македонско време. Циципас е трет на АТП, додека Ѓоковиќ е четврти.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Читај повеќе